1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klio [65]
3 years ago
15

How to solve this question. I need to show my work for this question.

Mathematics
1 answer:
IrinaK [193]3 years ago
4 0

Step-by-step explanation:

Recall that 1 dozen = 12 so 4 dozen cookies has a total of 48 cookies. We are going to use the following ratios to solve the problem:

\left(\dfrac{3\:\text{eggs}}{48\:\text{cookies}}\right) and \left(\dfrac{48\:\text{cookies}}{3\:\text{eggs}}\right)

a) 12\:\text{eggs}×\left(\dfrac{48\:\text{cookies}}{3\:\text{eggs}}\right) = 192\:\text{cookies}

b) 18 dozen cookies = 216 cookies

216\:\text{cookies}×\left(\dfrac{3\:\text{eggs}}{48\:\text{cookies}}\right) = 13.5\:\text{eggs}

You might be interested in
Round 3.4 to the nearest gallons please.
jarptica [38.1K]
I'm assuming the 3.4's units are gallons, too. If you're rounding to the nearest <em>whole gallon</em>, that means you're going to have round 3.4 to the nearest <em>whole number. </em>Think about the two whole numbers 3.4 lies between: 3 and 4. Which one of those is 3.4 closer to? That's where you'll want to round.
6 0
3 years ago
Need help with these two questions no work needed just he answer thank you
ss7ja [257]

Answer:

  1. No
  2. Yes

I hope I helped you! If my answer is correct, please mark me brainiest. Thanks!

3 0
3 years ago
The total cost of a new calculator is $81.05. This price includes a 10% discount followed by a 6.5% sales tax. What was the orig
satela [25.4K]

Answer:

68.245

Step-by-step explanation:

total cost = $81.05

10% discount is 10/100× 81.05=8.105

substract 8.105 from 81.05= 72.945

with a 6.5% sales tax

6.5/100× 72.954 = 4.7

72.945-4.7= 68.245 the actual price

if am wrong let me know

3 0
3 years ago
A 4-cup bottle of soda costs $5.64. What is the price per pint?
Scorpion4ik [409]

Answer:

2.82

Step-by-step explanation:

A pint is two cups, and 5.64 divided by 2= 2.82

4 0
3 years ago
Please help calculate the total surface area​. Thanks
Gnoma [55]

Answer: 70cm³

EXPLANATION:

1/2 x base x height x 2 (this is to find the surface area of one of the triangular faces since the other side of the triangular shape has the same measurements you should multiply it by 2 straight away since it makes it easier for you)

1/2 x base x height x 2

1/2 x 3 x 3 x 2 ← <em>(to get the height of the triangle substract 7 from 10)</em>

1/2 x 18 ←<em> (multiply 3x3x2=18) </em>

9cm³  ←<em>(since 18 is 2x9 your answer is 9cm³)</em>

<em></em>

1/2 x base x height x 2 (this is to find the surface area of the other triangular face with different measurements and since the other side of the triangular shape has the same measurements you should multiply it by 2 straight away since it makes it easier for you)

1/2 x base x height x 2

1/2 x 4 x 3 x 2 ← <em>(to get the height of the triangle substract 7 from 10)</em>

1/2 x 24 ←<em> (multiply 4x3x2=24) </em>

12cm³  ←<em>(since 24 is 2x12 so your answer is 12cm³)</em>

<em></em>

Then next you have to find the surface area of one face of the rectangle and multiply it by 2 since the back side of the rectangle has the exact same measurements. The formula to find the area of a rectangle is area= length x breath

A= 3x7= 21cm³

then find the area of the other rectangular face with different measurements and multiply it by 2 since the back side of the rectangle has the exact same measurements. The formula to find the area of a rectangle is area= length x breath

A= 4x7= 28cm³

<u>FINALLY</u>

add all the areas of the faces you have found and you'll get the total surface area!

<u>9+12+21+28=70cm³</u>

Thank you! I hope you understood something and I hope you have a great day! good luck!

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is 300/250 simplest form?
    7·1 answer
  • Marvin says that all rhombuses are squares. Aretha says that all squares are rhombuses. who is correct?
    15·1 answer
  • Find the area of the triangle please I need help really bad I don't understand this help​
    11·2 answers
  • If f(x) = 2x and g(x)=1/x, what is the domain of (fg)(x)
    8·1 answer
  • Which name gives the most information about the shape below???
    12·2 answers
  • I need help for question 2
    13·1 answer
  • Estimate each product. 2/9 of 88
    13·1 answer
  • Seven times the sum of 4 and a number is -14
    5·2 answers
  • __ is a relation that gives a single output number for every valid input number.<br> Your answer
    7·1 answer
  • groups of 15 or more receive a 20% discount to the caldwell zoo. Tickets range in price from $7 to $10.50, depending on your age
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!