1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
skelet666 [1.2K]
3 years ago
7

A very large number of college men were asked what they thought their ideal weight was. A five number summary of the response (i

n pounds) follows: Median 175 Quartiles 155 196 Extremes 123 225 1. What is your best guess about the percent of the men who gave a response that falls in the interval 155 to 195 pounds?
Mathematics
1 answer:
Lilit [14]3 years ago
4 0

Answer:

Nearly 48.78% of the men  gave a response that falls in the interval 155 to 195 pounds

Step-by-step explanation:

Given that a very large number of college men were asked what they thought their ideal weight was.

A five number summary of the response (in pounds) follows:

Median 175

Quartiles 155 196

Extremes 123 225

This implies that 25th percentile is 155 and 75th percentile is 196

This can be interpreted as approximately 50% of men lie between 155 and 196 pounds.

Since 195 is very near to 195, we can say approximately

i.e. 41 difference = 50%

40 difference = \frac{40*50}{41} \\=48.78

Nearly 48.78% of the men  gave a response that falls in the interval 155 to 195 pounds

You might be interested in
Find the missing angle. PLS HELP FAST !
eimsori [14]

Answer:

x = 53.5°

Hope this helps... Have a good day!!

3 0
3 years ago
How would you prove lines parallel using this equation?
borishaifa [10]
If  5 = 6 , than 4 =7

so, line L // m
8 0
3 years ago
David is making rice for his guests based on a recipe that requires rice, water, and a special blend of spice, where the rice-to
Elodia [21]

Answer:

The price of rice per gram is 0.006$

Step-by-step explanation:

I. David wants to make 10 servings,

each require 75 g of rice and 5 spice. When ratio is 15:1

If rice : spice = 75 : x

15x = 75

x = 5

=> 5 * 15 : 1 * 5

= 75 : 5

So rice : spice is  75 : 5

II. When 1 serving require 75 : 5

So 10 servings is 10 * 75 : 5 * 10

= 750 : 50

So he must has 750 grams rice and 50 grams spice.

III. He must buy spice and rice which..

a) He has 40 grams spice, he'll buy for 10 grams spice.

b) He has no rice, he'll buy for 750 grams rice.

But the question only ask for price of rice which he spend 4.5$

=  \frac{4.5}{750}

= 0.006$

In 1 gram of rice he spend 0.006$

If 750 grams of rice, he'll spend 750 * 0.006$ = 4.5$ => true

That makes 0.006$ is the right answer.

Hope that help :)

8 0
2 years ago
Add 5 over 3 + 2 over 4 =
Leokris [45]

Answer:

exact form: 13 over 6

decimal form: 2.16

mixed number form: 2/ 1 over 6

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Four points from a line are shown in the table below.
Oksi-84 [34.3K]
If it helps at all there is this graphing webpage called desmos.com it helps with tables and a lot of graphing stuff.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • (3y + 53) (7y- 55) solve for y
    8·1 answer
  • PLEASE HELP I WILL MARK YOU BRANILIEST
    7·1 answer
  • Which of these cannot represent the lengths of the sides of a right triangle?
    10·2 answers
  • Adair needs $21,150 to purchase a boat. How much money will you need to invest today in a savings account earning 3.2% interest,
    9·1 answer
  • Write an equation that relates 5 gallons of water to 12 teaspoons of salt
    13·1 answer
  • What is 1 1/4-1/3 equal to as an fraction
    14·1 answer
  • Please guys I need help I don’t know how to do this
    8·1 answer
  • Snap handouts? I'll give mine to ppl 14-16
    5·2 answers
  • The cost of 7 scarves is $61.25. What is the unit price?
    13·2 answers
  • Need help plezzzzzzzzzzzzzzzz
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!