1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Keith_Richards [23]
3 years ago
10

A roof repairer works out that he will need to work with a colleage charges $20 per hour. In the end, they took 6 hours to fix t

he roof.
a. Write an expression with parentheses to describe how much the homeowner ownes for labor.

b. Evaluate your expression to calculate the cost of the labor.​
Mathematics
1 answer:
ser-zykov [4K]3 years ago
5 0

a) 20(x)=y

b) $120

Let x= number of hours

Let y= Cost of labor

20 will remain constant, what matters is how many hours are being worked. If it's $20 per hour then it's safe to assume 1 hour is 20 dollars worth of labor. Due to it being per hour you have to multiply the rate by however many hours worked to get your final cost.

You might be interested in
!!!10 POINTS I KNOW IT IS NOT ENOUGH BUT PLEASE ANSWER!
mart [117]

Answer:

B) 376 units squared

Step-by-step explanation:

Imma put a picture that has a fully explanation. Hope this helps, good luck! ;)

Btw saw your other one got deleted •_• *sigh*

4 0
2 years ago
If the 10th of the 10 consecutive numbers is 10, what is their sum?
liq [111]
Represent these consecutive numbers (assuming that they are all integers):

x
x+1
x+2
x+3
x+4
x+5
and so on
x+8
x+9 is the tenth number.  x+9 = 10, so x = 9.

Think of it this way:  there are 10 consecutive numbers, and the last one is 10.

Working backwards, we get the sequence 10, 9, ... 3, 2, 1.

The sum of such an arith sequence is equal to the count of the numbers times the average of the first and last terms:

sum here = 10(1+10)/2 = 5(11) = 55          (answer)
7 0
2 years ago
Tareq pays $22.10 for 2,6 pounds of salmon, What is the price per pound of the salmon? (20PTS FOR THIS)
Alexeev081 [22]
B

22.10 divided by 2.6 is 8.5 or $8.50
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please answer this correctly
Gala2k [10]

Answer: 2/3

Step-by-step explanation:

There are three sectors of equal area. 2 is one of the sectors. You can get 3 and 4. There are two total cases out of 3, so it's 2/3

Hope that helped,

-sirswagger21

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help me with this plz!!!!!
Kipish [7]
It’s bull Peter C your welcome :)
7 0
2 years ago
Other questions:
  • A jet travels 430 miles in 5 hours. At this rate, how far could the jet fly in
    8·2 answers
  • Plz help! Is this right? Question is below!
    7·1 answer
  • Round 5,382,619 to the nearest 1000
    11·1 answer
  • LOTS OF POINTS!!! Please help me !!! Workers pick 4,583 melons from a large field. Then they pack them into crates that hold 18
    9·2 answers
  • Complete factorization x^3-2x^2+x-2
    10·1 answer
  • Ed has some money. He spends £7.50 on a shirt and now has one-third of what he started with.
    15·1 answer
  • What is the value of x in the equation 2.5(6x - 4) = 10 + 4(1.5 +0.5x)?<br> 13<br> Submit
    8·1 answer
  • Explain the steps <br><br> 3(2y + 5) = -21
    5·1 answer
  • Please solve! (best bet is to use paper)
    6·1 answer
  • Can you do this because it is confusion the thing is y=mx+c
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!