The complete questions is:
The ice cream shop needs 5 pounds of strawberries for every gallon of strawberry ice cream. the shop chooses to produce 4 gallons of chocolate ice cream. how many pounds of strawberries should the shop purchase?
Pounds of strawberry ice cream needed to be bought by the shop exists 20 pounds.
<h3>How many gallons of strawberry ice cream can the shop efficiently produce?</h3>
The ice cream shop requires 5 pounds of strawberries for every gallon of strawberry ice cream and the shop chooses to make 4 gallons of ice cream,
Quantity of chocolate ice cream created in the shop = 4 gallons
Quantity of strawberries needed for each gallon of ice cream = 5 pounds
Pounds of strawberries needed to be bought by the shop = Quantity of chocolate ice cream created by the shop
Quantity of strawberries needed for each gallon of ice cream

= 20 pounds.
Pounds of strawberries needed to be bought by the shop exists 20 pounds.
To learn more about the word problem refer to:
brainly.com/question/12333642
#SPJ4
Answer:
x = 30
Step-by-step explanation:
If the angles are supplementary, that means that they add up to 180°.
That means 40 + 4x + 20 = 180°
Simplify: 60 + 4x = 180
Subtract: 4x = 120
Divide: x = 30
divide distance by speed
equation: time = distance / speed
120/8.5 = 14.117 seconds
In the case of linear equations, the graph will always be a line. In contrast, a nonlinear equation may look like a parabola if it is of degree 2, a curvy x-shape if it is of degree 3, or any curvy variation thereof. While linear equations are always straight, nonlinear equations often feature curves.
Answer:
2x-4+3x+2=48
5x-2=48
5x=48+2
5x=50
x=10
Step-by-step explanation:
this