1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexxx [7]
3 years ago
10

A $40.00 shirt is on sale for 35% off. How much will I save?

Mathematics
1 answer:
mina [271]3 years ago
5 0

Answer:

You will save $14.00

Step-by-step explanation:

If the shirt is 35% off, it means that you will effectively save 35% of the price. 35% of the price in this case is 35% of 40, which is $14.00

You might be interested in
Rearranging formula
allochka39001 [22]

Answer:

Arlo's weight = 52.3 kg

Explanation:

Let Arlo be "x"

Then,

Arlo = x

Bert = x+20 (Because Bert is 20 heavier than Arlo)

Cassie = x+20-5 (Because Cassie is 5 lighter than Bert)

Donnie = \frac{x+20}{2} (Because Donnie is half of Bert's weight)

Average = 57

Step by step Calculations:

57 = \frac{(x) + (x+20) + (x+20-5) + (\frac{x+20}{2} )}{4}  (The whole divided by 4 because the total people is 4)

57*4   =  x + x + 20 + x + 20 - 5 + \frac{x+20}{2}

228 = 3x + 35 + \frac{x+20}{2}

228 - 3x - 35 = \frac{x+20}{2}

193 -3x = \frac{x+20}{2}

2(193 - 3x) = x + 20

386 - 6x = x + 20

386 - 20 = x + 6x

366 = 7x

x = \frac{366}{7}

x = 52.3 kg (corrected to 3 significant figures)

Therefore Arlo's weight is 52.3 kg

8 0
2 years ago
Examine this system of equations. Which numbers can be multiplied by each equation so that when the two equations are added toge
WARRIOR [948]

You can use the fact that when coefficient of x variable are of equal magnitude but opposite sign, then adding them will make the coefficient 0, thus, making the x variable eliminated.

The numbers that can be multiplied by each equation so that when the two equations are added together, the x term is eliminated is given by

Option A: –10 times the first equation and 3 times the second equation

<h3>How does elimination works?</h3>

This method is actually called method of elimination to solve a system of linear equations.

We make one specific variable's coefficients of equal magnitude so that we can subtract or add the equations and eliminate that variable to make it easy to get the value of the other variable which will then help in getting the value of the first variable (if working in dual variable system).

If we have equations:

a_1x + b_1y  = c_1\\a_2x + b_2y = c_2

then, if we want to eliminate variable x, then we have to multiply equation 1 with

- \dfrac{a_2}{a_1}

which will make coefficient of x in first equation as

a_1 \times - \dfrac{a_2}{a_1} = -a_1

Then adding both equation will eliminate the variable x.

We could've skipped that -ve sign and at then end, instead of adding, we could've subtracted the equations.

<h3>What is magnitude and sign?</h3>

5 has 5 as magnitude, and sign isn't present which means its of positive (+) sign.

-5 has 5 as magnitude and sign is negative(-).

For this case, we're multiplying both the equations but the core concept or aim is same, ie, making the coefficients of equal magnitude but with opposite sign.

<h3>Using the above facts to get the numbers to multiply the equations of the given system</h3>

The given system of equations is

\dfrac{1}{5}x + \dfrac{3}{4}y = 9\\\\\dfrac{2}{3}x - \dfrac{5}{6}y = 8

Let two numbers be p,and q who multiply equation first and second respectively to make coefficient of x of equal magnitude but opposite sign.

We have

\text{Coefficient of x in first equation}= a_1 = \dfrac{1}{5}\\\\\text{Coefficient of x in second equation} = a_2 = \dfrac{2}{3}

Multiplying with p and q will give us

p\times a_1 = \dfrac{p}{5}\\\\q \times a_2 = \dfrac{2q}{3}

We need both resultant coefficient to add up to 0, or

p/5 + 2q/3 = 0\\p = -10q/3\\q = -3p/10

Now in options, we see first equation is either getting multiplied with -10, 10, or -3,3

If we put q = 3, we get p =  -10q/3=  -10

If we put q = -3, we get p = 10

If we put q = 5, we get p = -50/3

Thus only first choice is matching the correct pairs.

Thus,

The numbers that can be multiplied by each equation so that when the two equations are added together, the x term is eliminated is given by

Option A: –10 times the first equation and 3 times the second equation

Learn more about method of elimination here:

brainly.com/question/20385690

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Megan is hoping to buy a new pair of rain boots that cost $49.75. One week, the rain boots go on sale for 40% off. About how muc
xz_007 [3.2K]

Answer:

Megan would save $19.90.

Step-by-step explanation:

49.75 divided by 0.40 is equal to 19.90.

4 0
2 years ago
matthew drove 252 miles to his familys vacation spot his father drove twice as many miles and then thy arrived at their hotel ho
soldi70 [24.7K]
I’m not sure if it’s right but this is what i got

252
252x2 =504
504+252
756 miles?
7 0
2 years ago
What is the actual distance of 9 cm on a map whose scale shows that 3 cm = 5 km? A. 18 km incorrect answer B. 12 km incorrect an
soldier1979 [14.2K]

Answer:

15 km

Step-by-step explanation:

3 cm on the map = 5 km

3 x 3 = 9 cm

5 x 3 = 15 km

So, 9 cm on the map = 15 km

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • One of the reasons that the Monitoring the Future (MTF) project was started was "to study changes in the beliefs, attitudes, and
    7·1 answer
  • I need help on this ​
    8·2 answers
  • Can someone plz help how to solve this by showing the work to
    11·1 answer
  • Too what's the answer or something
    14·1 answer
  • HELP ME I HAVE MORE QUESTIONS One day, a person went to horse racing area, Instead of counting the number of human and horses, h
    13·2 answers
  • A football team needs to move the ball at least 10 yards forward from the original starting point in order to get a first down.
    9·1 answer
  • The sixth-grade class is raising money to have a
    11·1 answer
  • If a gas tank can hold 30 gallons, how many gallons does it contain when it is three-fifths full?​
    8·1 answer
  • A 4-- pounds bag of chocolate bars cost $16.24. What is the unit price
    12·1 answer
  • Divide.
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!