1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
djverab [1.8K]
2 years ago
7

IM GIVEN BRAINLIEST!! :)

Mathematics
1 answer:
kiruha [24]2 years ago
8 0

Answer: 975.

A 28% discount makes 702 72% of the original price, so 702/.72 gives 975

Hope this helps :)

You might be interested in
What is 4w to the power of -3 divided by 3 to the power of -2+ w to the power of 7 + x to the power of -2
Sindrei [870]

Answer:

idk this stuff yet

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Mason gave the waiter a $14.58 tip, which was 15 percent of the dinner bill. What was the amount of the dinner bill before he ad
Svetlanka [38]

Answer:

C. You take the tip amount devided by 15%. Thats 0.15. You the get the answer 97.20

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
-8 - 1/3n ≤ - 25<br><br> Please show the equation and steps please
sergey [27]

Answer:
-8 - 1/3n ≤ - 25
solving-n E [51,+oo] , {n|n ≤ 51}
answer-n  ≤ 51

Step-by-step explanation:

I hope its help
Brainliest me pls
#CARRYONLEARNING

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which counterexample shows that the conjecture "All animals that can fly are birds" is false?
QveST [7]
It seems like you forgot to post the answer choices. However, bats are one animal where they can fly but they aren't birds. So this is one counter-example to prove the claim false. Another example would be any flying insects. 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please hurry i need this fast
andrey2020 [161]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

Hope this helps! Have a nice day! Please consider making me Brainliest!

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A car can travel 32 miles for each gallon of gasoline. The function ​d(x)equals=32x represents the distance​ d(x), in​ miles, th
    7·1 answer
  • Two and a half pounds of Super Nutty granola cost $12. How much does one pound cost?
    7·1 answer
  • I need help with this question
    5·1 answer
  • Two years ago, my age was four times that of my son. Eight years ago, my age was 10 times that of my son. If we call the age of
    6·1 answer
  • (04.02 HC) Which statement explains the relationship of sides BA and B'A' after rectangle BADC has been rotated 180° about the o
    8·2 answers
  • Use the two histograms below to compare the weights of regular Cola and Diet Cola
    10·1 answer
  • A rectangular pyramid. The rectangular base has a length of 10 centimeters and a width of 2 centimeters. 2 triangular sides have
    14·2 answers
  • A bookstore carries 70 magazines. 80% of the magazines are women's magazines. How many women's magazines
    10·1 answer
  • Cinema A can seat 2100 people. It can seat 1477 people more than cinema B find the total number of people that both cinemas can
    15·1 answer
  • Solve for y.<br> 2x - y=10
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!