1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitriy789 [7]
3 years ago
5

5. Mrs. Perkins hosts a birthday party for her son and 7 guests. She orders 2 cookies and a

Mathematics
2 answers:
Katarina [22]3 years ago
8 0

Answer:

$1.375

Step-by-step explanation:

7guests + 1son = 8children

8 (children) x 2.75 (dollars-per-cupcake) = 22

46 (total cost) - 22 (dollars spend on cupcakes) = 24

24 (left) / 16 (number of cookies needed (each child gets two)) = 1.375

Ivenika [448]3 years ago
7 0

Answer:

Below.

Step-by-step explanation:

In total there are 8 kids. Each cupcake is 2.75 so 8x2.75= 22 now the total is 46.00 So? 46-22 = 24. 24 divided by 2 = 12.

I Divided by 12 because they said cost of each individual cookie.

You might be interested in
Consider the following proability density function: f(x) = { kx. 0<= x< 2, k(4-x). 2<= x <=4, 0. otherwise. find the
Gnesinka [82]

The value of K for which f(x) is a valid probability density function is 1/4.

<h3>How to solve for the value of K</h3>

\int\limits^4_0 {fx(x)} \, dx =1

\int\limits^2_0 {Kx} \, dx +\int\limits^4_2 {K(4-x)} \, dx =1

K[\frac{2^2}{2} -0]+[K[4(4-2)-(\frac{4^2}{2} -\frac{2^2}{2} )]=1

open the equation

K\frac{4}{2}+K[8 - (\frac{16}{2}  -\frac{4}{2} )] = 1\\

2K+K[\frac{4}{2} ]=1

2K + 2K = 1

4K = 1

divide through by 4

K = 1/4

Read more on probability density function here

brainly.com/question/15714810

#SPJ4

4 0
1 year ago
How do you write 90,523 in word form
zmey [24]

nindy thousand five hundred and twenty three. Hope this helps!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The total dinner bill at a buffet came out to $589 for 31 people.About how much was the buffet cost per person?
mihalych1998 [28]

Answer:

19 dollars

Step-by-step explanation:

To find out how much the cost was for each person, you take the total cost and divide by the number of people...

589/31

=19

3 0
3 years ago
A kite is a quadrilateral with two pairs of adjacent, congruent sides. The vertex angles are those angles in between the pairs o
ExtremeBDS [4]
Try the answer vertex
7 0
2 years ago
Could someone help me with this please and thank you!! <br> Will mark and star!!
timurjin [86]
The rule for expressing a radical as a rational exponent is as follows:
\sqrt[n]{x^y} = x^ \frac{y}{n}
So, to find \sqrt[3]{27x^2y^3z^4} use that rule.
The cube root of 27 is 3, so the equation will start with 3.
3x^ \frac{2}{3} yz^ \frac{4}{3}
Hope that helps!
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Kong took 15% fewer seconds than Nolan took to complete his multiplication timed test. Kong took 85 seconds. How many seconds di
    10·2 answers
  • How do you find the equation that is perpendicular to 2x-5y=20, passing through the point (7,-8)?
    15·1 answer
  • Estimate. then ,divide using the standard algorithm and check<br> 45.15/21
    15·1 answer
  • Please help with questions a, b and c!!
    14·1 answer
  • A baker bought 4 gallons oficing to decorate cakes. He uses 4 % cups
    13·1 answer
  • Given that ABCD is a rectangle, find the perimeter of the figure below. Round your answer to the nearest tenth. *
    12·1 answer
  • I’ll give points but please help me on this and if you don’t know the answer please don’t answer the question thank you
    15·1 answer
  • 9+15÷5×13 can someone help me solve this math question ?​
    8·1 answer
  • A food scientist takes a random sample of 25 cereals in order to test the claim that the mean fiber content is less than 2.5 gra
    11·1 answer
  • A box of cereal costs $3.69. The box has 13.7 ounces of cereal. About how much does each ounce cost?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!