1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marta_Voda [28]
3 years ago
12

If g(x) is x-3 then what is g(3x)

Mathematics
2 answers:
ElenaW [278]3 years ago
5 0
<h3>Answer:  3x-3</h3>

Work Shown:

g(x) = x-3

g(3x) = 3x-3

We simply replaced every x with 3x. There isn't much else to show in terms of work. I suppose you could factor out the GCF to say g(3x) = 3(x-1), but that isn't much of a simplification in my opinion.

german3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

The meaning of g(x) = x - 3 is that whatever you put in the x on the left, you will put in the x on the right.

g(3x) = 3x - 3 is the correct answer.

You might be interested in
What are the x-intercepts of the quadratic function? <br> f(x) = x2-3x-10
zzz [600]
-2 and 5 (just put in a graphing calculator and find the zeros)
3 0
3 years ago
darren has 3/4 of a gallon of soil.he needs to plant 5 small plants.if he splits the soil evenly between the plants.how much soi
Natali5045456 [20]
3/4 divides by 5

3/4 x 1/5 = 3/20 of a gallon
3 0
3 years ago
An angle with measure of 71° is bisect at what angle?​
Korolek [52]

Answer:

A

Step-by-step explanation: just divide 71 into 2 which gives you 35.5 making a your answer.

6 0
3 years ago
A six-sided number cube is rolled twice.
kondor19780726 [428]

The probability is 1/6, 16%, or 0.16

5 0
4 years ago
jacobi bought 7 1/2 pounds of meatballs. he decided to cook 1 i/4 pounds and freeze the rest. how many pounds did he freeze?
horsena [70]
Did You Mean 1 1/4??
8 0
3 years ago
Other questions:
  • The sum of two numbers is 56. Their difference is 18.
    14·1 answer
  • A line passes through the points (6, 10) and (4, -2). What is the equation of the line
    13·2 answers
  • Keith and Michelle went out to dinner. the total cost of their meal, including the tip, came to $53.70. if the combined tip came
    5·1 answer
  • #5 Find the unit rate of the<br> tuation below.<br> ou run 12 miles in 2 hours
    13·1 answer
  • What is the area of the following circle with radius of 7
    14·1 answer
  • What is the decimal equivalent of 7/8
    10·2 answers
  • pls answer this but dont take my points if your not gonna answer it correctly or atleast a smart answer
    11·2 answers
  • Please help ill give brainliest<br> ( 30 points )
    12·2 answers
  • If the slope is 3/4 what does the 4 tell us to do?
    5·2 answers
  • Please help thanks have a great day
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!