1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Shkiper50 [21]
2 years ago
8

Find the following ratios. PLEASE HELP QUICK!!

Mathematics
2 answers:
Darina [25.2K]2 years ago
8 0

Answer:

sin(A) = 5/13 ≈ 0.38

cos(B) = 5/13 ≈ 0.38

tan(A) = 5/12 ≈ 0.42

Step-by-step explanation:

If you need more explanations just say it :)

Ugo [173]2 years ago
6 0

Answer:

I hope your dreams come true! Beileve in your self! and do ur best <3

You might be interested in
Please help me, due soon ​
Lady_Fox [76]

Answer:

  • A robot can complete 1 task in 5/48 hours.
  • 8 tasks ÷ 5/6 hours = 8 * 6/5 = 48/5 = 9.60 tasks per hour or rounded to 10 tasks per hour.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help! Due in 5 minutes
kiruha [24]
A 4/6

b 1/3 is equivalent to 2/6 and 3/3 to 6/6 cant think of another one

c to find equivalent fractions just look at the number underneath?
7 0
3 years ago
The NYC DOE Laptop weighs around 48 oz (ounces). Note: 1 pound 16 ounces Find this weight in pounds What would be the weight in
Anastaziya [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

ohh i seeee

4 0
2 years ago
Need help ASAP ?!!!!
natulia [17]

So remember that the area of a circle is A = π * r^2, with r = radius. In this case, the radius is 1.5, and with that info our equation is A = π * 1.5^2 .


For this, all you need to do is solve the exponents, and your answer is A = 2.25π yds^2

8 0
3 years ago
Can I have help with 16?
STatiana [176]
The diagram on the left would have the greater area

I hope this helps you
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Dilations <br> Help with step by step answer
    5·1 answer
  • Ajutatima la ecuatia<br> q*435=810
    12·1 answer
  • The GCF of the numbers in the expression (32 + 16)
    10·2 answers
  • 1. Four bags of chips cost $6. 1. What is the cost per bag? 2. At this rate, how much will 7 bags of chips cost?​
    12·1 answer
  • Find the value of x in the question
    7·2 answers
  • Amy has a collection of dimes and quarters. If the expression
    9·1 answer
  • Write an equation in the form of y=mx + b that represents a linear relationship with a slope of 2 and a y-intercept of 7.
    13·1 answer
  • P= x/3 and x = 1/2 y. Write p in terms of y
    10·1 answer
  • How to solve quadratic equation with brackets<br>​
    5·2 answers
  • He paid $5.83 to make each shirt and sold each shirt at a marked-up price.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!