I believe A and B are the ones. As for explaining? hmm. I would honestly say that any number to the right of a number is a tenth of the place above it. But then again, it's optional to explain ;P
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Answer:
The answer is "0.0764"
Step-by-step explanation:
Please find the complete question in the attached file.



73/30 is how fast he walked in 3 hours