Combine costs
59.99(3) + 75 = 179.97 + 75
179.97 + 75 = $254.99 (total cost)
Now add tax: 8% = 0.08
254.99 * 0.08 = 20.3992
254.99 + 20.3992 = 275.3892
Solution: bill would be around $275
I believe the answer is 57
Do you want to find the unit price? Because if you do, one tub of frosting would cost $0.83 (83 cents). It’s rounded btw because the answer is 0.83333 but i think you have to round it.
<span>When rates are expressed as a quantity of 1, such as 2 feet per second or 5 miles per hour, they are called unit rates. If you have a multiple-unit rate such as 120 students for every 3 buses, and want to find the single-unit rate, write a ratio equal to the multiple-unit rate with 1 as the second term.</span>
Answer:
Yes.
Step-by-step explanation:
Substitute the values for the variables in the equation.
y = x
(8) = (8)