Answer:
A) $1.60
B) $13.60
C) 3 1/4 lb
Step-by-step explanation:
What we know:
A farmer uses the equation <em>c </em>= 1.6<em>p </em>to calculate the total cost, <em>c</em>, for <em>p </em>pounds of apples.
A) 1 pound would cost $1.60, as that is the unit rate.
B) 8.5 * 1.6
8.5 + (0.6 * 8.5)
8.5 + 5.1 = $13.60 for 8 1/2 lbs of apples.
C) 5.2/1.6
52/16
13/4 = 3 1/4 lbs of apple for $5.20
Answer:
7
Step-by-step explanation:
$45- $8 = 37 (aka his raffle ticket spending money)
37÷5= 7, so the max # of raffle tickets he can buy is 7.
There is an infinite number of numbers between 0.33 and 0.34
for example, 0.331, 0.332, 0.3321213323, 0.3333333, 0.3336778, etc.
There should be more to the question.