1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jlenok [28]
3 years ago
14

Please help! what name is given to the shape of the graph of a quadratic function?

Mathematics
1 answer:
wlad13 [49]3 years ago
8 0

Answer:

It's a parabola.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
a social worker is paid $264 to conduct an initial home site visit. how much does the worker earn for 8 intial site visits
Paul [167]

Answer:

its 264 times 8 so the answer is 2112

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please ! This is hard
marishachu [46]

<u><em>*(The Answer)*=</em></u>

1. -2.3

2. \frac{1}{3}

3. \sqrt{3}

4. \sqrt{7}

5. 5.1

So, it is B

Hope This Helps :)


 

6 0
3 years ago
How many solutions does this equation have?<br> 9c − 10 = –10c − 10
Marina86 [1]
2 solutions because you have 2 different equations
6 0
3 years ago
How many parallel lines does a square have?
Anestetic [448]
A square  has two pairs of parrallel lines :) I hope it helps :)

8 0
3 years ago
[2P-3.) ^2+(2P+3)^2<br>​
WINSTONCH [101]

Answer:

[2P-3.) ^2+(2P+3)^2[2P-3.) ^2+(2P+3)^2[2P-3.) ^2+(2P+3)^2

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the sum 6.87 + 2.39 iready
    15·2 answers
  • Write the standard equation of a circle with center (−4, 0) and radius 3.
    15·1 answer
  • Which equations have a leading coefficient of 3 and a constant term of –2? Check all that apply.
    5·2 answers
  • Use the inequality below to find the value of w
    13·2 answers
  • There are 72 boys and 90 girls on a math competition team. For the next competition, Mr. Johnson would like to arrange all the s
    14·2 answers
  • Its not a quiz/test its homework thats due in a bit :)
    14·2 answers
  • A 9-yard roll of white paper costs $1.98. What is the unit price?
    11·1 answer
  • Two triangles are congruent if one angle of one triangle is equal in measure to the corresponding angle of the other triangle.
    9·2 answers
  • Eleanor has 6 shirts, 4 pairs of shorts and 2 pairs of shoes. How many different outfits can she make consisting of one shirt, o
    11·1 answer
  • A
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!