1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergeinik [125]
3 years ago
8

This is distance & midpoint formulas I don’t know how to solve this can anyone help?

Mathematics
1 answer:
Tasya [4]3 years ago
8 0

Answer:

midpoint formula: (x₁ + x₂)/2, (y₁ + y₂)/2

distance: √[(x₂ - x₁)² + (y₂ - y₁)²]

Step-by-step explanation:

What points are you trying to calculate the distance and the midpoint for?

You might be interested in
Explain answer !! <br><br> Will give brainlst
LenaWriter [7]

Answer: 6

Step-by-step explanation:

Let use the subsitution method . Look at 11=x+y let get y on the side by itself. 11=x+y 11-x=y Then we are going to subsitute 11-x for y in the top equation so it look like 20.00=2.50x+1.00(11-x). 20.00 =2.50x+11-x. Let simplify and we get 1.50x+11=20. Subtract 11 from both sides we get 1.50x=9. Divide 1.5 by 9 and we get  x= 6.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the value of the digit 2 in the number 48.52?
IgorLugansk [536]
C. 2/100....
48.52=48+0.50+0.02
Also, 0.02=2/100
Hope it helps!
8 0
2 years ago
9 2/3 – 4 1/5?<br> I don’t really know and umm yea …
11Alexandr11 [23.1K]
The Exact form would be 82/15
The decimal form would be 5.46
The mixed number form would be 5 7/15
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the prime factorization of 154?
kap26 [50]

Answer:

C. 2 × 7 × 11

Step-by-step explanation:

2 × 7= 14

14 × 11= 154

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
In 4 ​minutes, a conveyor belt moves 800 pounds of recyclable aluminum from the delivery truck to a storage area. A smaller belt
kkurt [141]

Answer:

It takes 2 minutes 4 seconds to move the cans to storage area if both the belts are used.

Step-by-step explanation:

Given - In 4 ​minutes, a conveyor belt moves 800 pounds of recyclable

            aluminum from the delivery truck to a storage area. A smaller belt

            moves the same quantity of cans the same distance in 6 minutes.

To find - If both belts are​ used, find how long it takes to move the cans

              to the storage area.

Proof -

Given that,

Larger belt take 4 minutes to transfer the aluminium from delivery truck to storage area.

⇒ Time taken by Larger belt = 4 min/ shifting

Also,

Smaller belt take 6 minutes to transfer the aluminium from delivery truck to storage area.

⇒ Time taken by Smaller belt = 6 min/ shifting

Now,

As we know that Time is inversely proportional to time, so

Rate of Larger Belt = \frac{1}{4} shifting/min

Rate of Smaller Belt = \frac{1}{6} shifting/min

Now,

Let us assume that , if both belts used then,

Total time taken = x min/shifting

Then, Rate = \frac{1}{x} shifting/min

Now,

\frac{1}{4}  + \frac{1}{6}  = \frac{1}{x}

⇒\frac{6 + 4}{24} = \frac{1}{x}

⇒\frac{10}{24} = \frac{1}{x}

⇒10x = 24

⇒x = \frac{24}{10} = 2.4 minutes

∴ we get

It takes 2 minutes 4 seconds to move the cans to storage area if both the belts are used.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • tommy's batting average this season is 0.275. This means that he had a hit in 27.5% of his at-bats. If Tommy had 11 hits so far
    14·1 answer
  • Vermont had 3 inches of snow on the ground before the sun melted 2 inches. The next storm tripled the amount on the ground. The
    9·1 answer
  • How many nitrogen atoms are in one molecule of the compound Al(NH 3 ) 2 ?
    10·1 answer
  • What is the answer step by step?
    8·1 answer
  • What number is 10 times greater than 5
    6·2 answers
  • What is the solution to the equation
    6·1 answer
  • A class of 24 students is having a drawing. Each student's name is placed on a piece of paper and then placed in a hat. One name
    5·2 answers
  • Solve the system of equations and choose the correct ordered pair. 3x + 2y = 12 6x + 3y = 21
    7·2 answers
  • The cost of 7 scarves is $75.25. What is the unit price?<br> The unit price is $<br> per scarf.
    10·2 answers
  • I will give brianly just help me
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!