1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Strike441 [17]
3 years ago
7

What are irrational numbers?​

Mathematics
2 answers:
Paraphin [41]3 years ago
8 0
<h3>Irrational Numbers: The numbers which can't be expressed in the form of p/q where q not equal to Zero.</h3>

<h2>Hope it helps you </h2>

Marina CMI [18]3 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

Any real number that cannot be expressed as the quotient of integers

I HOPE THE DAY GOES GREAT.

You might be interested in
Which statement describes the mapping?
My name is Ann [436]

Answer:

(-1,1)(0,4)(2,7)(3,7)

Step-by-step explanation:

the arrows point from the x coordinate to the y coordinate in each in pair

4 0
3 years ago
there are 9 students that play tennis. if 75% of the students do not play tennis, how many are in the class
Paha777 [63]
So 9 students = 25% (100%-75%=25%)
100 : 25 = 4
4 * 9 =
36 students


7 0
4 years ago
I really don’t understand this and i need help so if you can pls help
ohaa [14]

Answer:

1537500

Step-by-step explanation:

it should be that. all you do is multiply 615000 by 2.5

5 0
3 years ago
In Jamie's class, 7 out of 25 students have blue eyes. what percent of the class has blue eyes?
katovenus [111]
The answer is 28 %, this is the percent of the class with blue eyes.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Michelle has x dollars. Tony has nine fewer dollars than Michelle. Drag and drop the expressions into the boxes to write an expr
Radda [10]

your answer is x+9+x





8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A shopper paid$67.36 including tax for an item marked $62.95. What should she pay for another item marked $82?
    12·1 answer
  • Convert x2 + x I factorization of binomials
    14·1 answer
  • Does anybody know the answer???
    12·1 answer
  • Estimate the unit rate justify your answer $299 for 4 tires
    9·1 answer
  • if bob went 14.6 miles away form home. then, bob ran 9.8 miles towards home then 503 mile away from is home. how far is bob away
    8·2 answers
  • Find the slope of the line through the point (4,-6) and (-2,-5)
    8·1 answer
  • Permutations &amp; Cominations:
    5·1 answer
  • Diana works at a clothing store. She sold 1/3 of the total shirts on Tuesday and 5/12of the total number of blue shirts on Wedne
    7·1 answer
  • Which expression is equivalent to -15x + 39?
    7·2 answers
  • 24 Hour Fitness charges svara spatee plus so per months to poun thensyn time has podszes por s gym membership so farHow many mon
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!