1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GalinKa [24]
2 years ago
13

(PLEASE ITS ACTUALLY MY LAST ONE HELP)

Mathematics
1 answer:
bulgar [2K]2 years ago
7 0

Answer:

B) C and G

Step-by-step explanation:

The radius is equal to 1/2 the diameter

r = 1/2 d

G has a diameter of 45

1/2 (45) = 22.5

C and G are the same

You might be interested in
Hello I don’t understand question 9 a and b. Please show working out.<br> Thanks
brilliants [131]
A) I would make the positive integer x and then form an equation.

x + 30 = x^2 - 12
x + 42 = x^2
0 = x^2 - x - 42 this can be factorised
(x - 7) ( x + 6) Therefore x = 7 or x = -6

Since the question asks for a positive integer the answer is 7.

B) two positive numbers x and y.

X - y = 3
x^2 + y^2 = 117

Use these simultaneous equations to figure out each number.

Rearrange the first equation

x = y + 3

Then substitute it into the second equation.

(y+3)^2 + y^2 = 117
y^2 + 6y + 9 + y^2 = 117
2y^2 + 6y - 108 = 0
then factorise this.
(2y - 12) (y + 9)

This means that y = 6 or y = -9 but it’s 6 because that’s the only positive number.

Use y to find x

x = y + 3
x = 6 + 3
x = 9

So the answers are x = 9 and y = 6.
3 0
3 years ago
Answer the following questions
kolezko [41]

Answer:

56 m

Step-by-step explanation:

The area of a rectangle is found by multiplying length by width. since we already know the length, then we can just divide the total area by the length to find the width.

5432/97 = 56

and to check our work, make sure to multiply length by width.

97 * 56 = 5432

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A store is having a sale on chocolate chips and walnuts. For 3 pounds of chocolate chips and 5 pounds of walnuts, the total cost
mrs_skeptik [129]

Answer:

Step-by-step explanation:

3c + 5w = 16

6c + 2w = 22

-6c - 10w = -32

6c  + 2w = 22

-8w = -10

w = 10/8 = 5/4 = $1.25 per lb

3c + 5(1.25) = 16

3c + 6.25 = 16

3c = 9.75

c = $3.25 per lb

5 0
3 years ago
Kimmie wants to earn money by baking and selling cookies. She works up a business plan and finds her cost and revenue functions
vodka [1.7K]

Answer:

profit of 240

Step-by-step explanation:

credit to the person above me

7 0
3 years ago
What is the answer to this???
jolli1 [7]
The answer for the question is 4
8 0
3 years ago
Other questions:
  • The value of a graphing calculator is $225. After 2 years, the value of this calculator is $160. Find the value of the calculato
    10·1 answer
  • 2/3 ÷ 3/4 simplify the fraction expression
    10·2 answers
  • Find the equation of the linear function represented by the table below in
    8·1 answer
  • Factor this equation 4x^2-5x-6
    15·1 answer
  • Brandon opened a credit card at a department store with an APR of 14.99% compounded monthly. What is the APY on this credit card
    8·1 answer
  • 6+76-456+666+19237=?
    7·2 answers
  • What is the area of the figure below?
    9·1 answer
  • Find the equation of a line with the given points. 7, 3 , 5, -1
    9·1 answer
  • (a) Martina owns 64 shares of a certain stock. Yesterday the value of each share went up by 8
    7·1 answer
  • 6 Mateo and Katia each walked into a
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!