D. 3
F(x) is referring to y. The question is asking what x is when y is 4.
Answer: ln ( 40) *100
Step-by-step explanation:
Substituting 140 in the equation,
140 = 100 + e^(.01q)
40 = e^(.01q)
Take the natural log of bot hsides
ln ( 40) = .01q
q= ln ( 40 ) * 100
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
As with many multiple-choice questions, the appropriate choices can often be determined with a simple test. Here, you only need to look at the values of the constants. (Those are ringed in blue.)
-x^2 + 7 is the simplified expression
Cost per bottle
6 pack is 3.79 so the cost per bottle is 3.79/6=$0.631666666666667 per bottle
9 pack is 4.50 so the cost per bottle is 4.50/9=$0.50 per bottle
12 pack is 6.89 so the cost per bottle is 6.89/12=$0.574166666667 per bottle
0.63>0.57>0.50
the one that costs the least per bottle is the 9 pack which costs $0.50 per bottle