1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dem82 [27]
3 years ago
6

What is the equation of the line that passes through the point (-4,-2) and has a slope of -1/2?

Mathematics
1 answer:
Soloha48 [4]3 years ago
8 0

Answer:

y =  -  \frac{1}{2} x

You might be interested in
What does 30% of 50 in unit rate and precentages
SpyIntel [72]

Answer:

15

Step-by-step explanation:


5 0
3 years ago
What is the LCM of 7 and 8
Harlamova29_29 [7]

Answer:

56

Step-by-step explanation:

I guess it helps u........

5 0
2 years ago
What is the slope of a line that is parallel to a line with slope of m=-6/5.What is the slope of the line that is perpendicular
Verdich [7]

Answer:

a) m = -6/5

b) m = -5/6

Step-by-step explanation:

The slopes of parallel lines are the same. The parallel line will have a slope equal to that of the line it is parallel to, -6/5.

__

The slopes of perpendicular lines are the opposite of the reciprocal of one another. The perpendicular line will have a slope that is the negative reciprocal of the slope of the one it is perpendicular to: -1/m = -1/(6/5) = -5/6.

8 0
3 years ago
Help me with a question?
kherson [118]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

y = mx + b

The slope is m.

If it was anything other than 0, the line would have an x in it. The line does not have an x associated with it.

The equation of the line is y = 1

The slope must be 0.

7 0
2 years ago
Jennifer earns $39 for 6 hours of babysitting.how much will she earn for 10 hours
nadya68 [22]
Find the unit rate.

39/6 = 6.5

$6.50 an hour

multiply this by ten to find the cost for 10 hours

$6.5 x 10 = $65

she will earn $65 in ten hours.
 hope this helps! :D

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Runs 10 miles in 57 minutes. How many minutes does he take per miles?
    7·2 answers
  • A person goes fishing and comes back with five fish. What type of data is this?
    6·1 answer
  • Evaluate the expression.<br><br> |3| + |-1|<br> A) -2<br><br> B) -4<br><br> C) 2<br><br> D) 4
    8·1 answer
  • The figure shown is made up of a square and a triangle. Express the area of the figure in terms of y.
    12·1 answer
  • HELP ME PLEASE!!!!!!!!!
    11·1 answer
  • A mirror frame in the shape of an oval is shown below. The ends of the frame form semicircles: (5 points)
    11·1 answer
  • Charlene is a video game designer and wants to make sure that her games can be played on all types of screens. In order for the
    14·2 answers
  • Need help with this geometry question please!
    14·1 answer
  • PLS HELP WILL MARK YOU BRAINLIEST!!!
    10·2 answers
  • The wholesale price for a desk is $102. A certain furniture store marks up the wholesale price by 25%. Find the price of the des
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!