1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FrozenT [24]
2 years ago
10

A display case of glitter stickers are marked 15 for $2. If Cathy wants to buy 30 glitter stickers, how much will Cathy spend?

Mathematics
2 answers:
WARRIOR [948]2 years ago
6 0

Answer:

$4, 15 x 2=30

      2 x 2=4

kow [346]2 years ago
4 0

Answer:

4 dollars

Step-by-step explanation:

We can write a ratio to solve

15 stickers       30 stickers

----------------- = -------------

2 dollars           x stickers

Using cross products

15x = 2*30

15x = 60

Divide by 15

15x/15 = 60/15

x = 4

You might be interested in
What is an algebraic expression for ​"21 more than n​"?
stealth61 [152]

Answer:

Step-by-step explanation:

n+21

3 0
2 years ago
HELP 20 POINTS..... roline bought 20 shares of stock at 101/2, and after 10 months the value of the stocks was 111/4. If Carolin
zhuklara [117]
I believe the answer is:

D. $15
6 0
3 years ago
Which situation CANNOT be represented by this equation? 4x+7=31
mash [69]
The correct answer to your question is going to be option C. if we look at the equation 4x + 7 = 31, we can see that 4x stands for a number that changed depending on how much of something x can be. the 7 in the equation stands for something doesnt change depending upon variables how much or how little x will be. knowing this, if we look at option C we read that each phone case cost $7 while $4 is how much it costs to ship. since this problem is about how many $4 phone cases Taliba can get, C would incorrect because they say that $7 is the post of each phone case. 
let me know if you have any further questions
:)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pleas help will mark best answer!! <3
natali 33 [55]
You have 4 walls, 2 with length 12 feet, 2 with length 15 feet and each of them has a height of 12 feet
so you sum all the lengths and then multiply it by the height to get the total area

total length=2*(12+15)
=2*(27)
=54
total area=total length*ceiling height
=54*12
=648 feet^2 to cover all walls with wallpaper
8 0
3 years ago
Write the equation of the line with a slope of - 2 and a y-intercept of (0, - 4) in slope-intercept form.
Olin [163]

\bf y=-2x\stackrel{\stackrel{(0,-4)}{\downarrow }}{-4}\impliedby \qquad \begin{array}{|c|ll} \cline{1-1} slope-intercept~form\\ \cline{1-1} \\ y=\underset{y-intercept}{\stackrel{slope\qquad }{\stackrel{\downarrow }{m}x+\underset{\uparrow }{b}}} \\\\ \cline{1-1} \end{array}

8 0
2 years ago
Other questions:
  • How much greater than m2+3mn−n2 is 4m2+5mn+6n2?<br> PLEASE HELP
    7·1 answer
  • Which is bigger? 1.27 or 1 1/3?
    6·2 answers
  • Plzzzz help
    5·1 answer
  • The advertising department of a nationally circulated magazine wishes to estimate the mean age of its subscribers within 0.5 yea
    11·1 answer
  • If f(x)=-x^2 and g(x) = -x^2+4x+5 what is the product
    15·1 answer
  • What is the vertex of f(x) = 3|x|
    15·1 answer
  • HELP WITH GEOMETRY TEST QUESTION PLEASE
    8·1 answer
  • Simplify (3x – 5) + (5x + 1).
    15·2 answers
  • Which store has the better buy? Pet Smart sells 20 pounds of pet food for $13.99 or Chewy sells 50 pounds of pet food for $37.99
    12·1 answer
  • 8. A grocer buys x kg of potatoes at Birr 1.50 per kg and y kg of onions al
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!