Answer:
$0.96
Step-by-step explanation:
To find the unit price is to find the price of 1 meter.
9m = $8.64
1 m = 8.64 ÷ 9 = $0.96
the formula for area of a rectangle is
Area = length x width
since both the length and the width of the rectangle lie on the same x and y axis, we can find the distance between the width and the distance between the length by subtracting
(-4,9) (-4,-3)
these points lie on the same x axis, so they create a vertical line
9-(-3) = 12
12 units is the distance between them
(-4,-3) (-1,-3)
these points lie on the same y axis, so they create a horizontal line
-1-(-4) = 3
3 units is the distance between them
now that we have the length and the width, we can find the area
A = 12 x 3
A = 36 units²
<em>Independent variables are variables of a quantity that are not affected by any conditions. </em>
<em>Dependent variables are variables of a quantity that change if conditions relative to that variable changes.</em>
For example, we generally we take x as independent variable by x variable and dependent variable by y variable.
To find the rate of change we get two values of independent variable (x's) and two values of dependent variables (y's) to get two coordinates in form of
(x,1,y1) and (x2,y2).
<h3>And we can find the rate of change by applying slope formula</h3>
.