1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maria [59]
3 years ago
15

What is another way to write -3 x (4+7)

Mathematics
1 answer:
atroni [7]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

-3 x (4+7)

-12 -21

=-33

You might be interested in
Rearrange the equation so n is the independent variable.<br> 3m-2n=12 <br> m=
Rina8888 [55]
Downloaded Photomath it’s going to help you a lot, and show you step by step, also it’s free.
3 0
3 years ago
I need help with this .....
insens350 [35]

Answer:

6.5 hours

Step-by-step explanation:

hope this helped u bye

4 0
4 years ago
HELLLPPPPPPP!!!!!!!!!!!!!!!
Vlada [557]
The answer would be 34
3 0
3 years ago
Soil sells for 8 1/4 cents per pound. How much would you save if you bought a 100- pound sack for $7.45?
asambeis [7]

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

If the 100 pounds was bought separately (of course in real life you will probably not)

= 100 pounds x $0.0825/pound

= $8.25

As you can see it will cost more than if you buy a 100 pound sack.

Cost Difference = $8.25 - $7.45 = $0.80

That means you will save $0.80 from it.

4 0
2 years ago
PLZ HELP HELP PLZZ 5/5 × 2 and 3/4 will be greater than less than or equal to 2 and 3/4??​
il63 [147K]
1)2
2) less than
I think
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Adding and subtracting fractions
    9·2 answers
  • A pack of 12 sodas costs $ 5.04. what is the unit rate in dollars per soda?
    11·1 answer
  • The most important math skill for making change is
    5·2 answers
  • Lynn bought a bag of grapefruit, 1 5/8 pounds of apples, and 2 3/16 pounds of bananas. The total weight of her purchase was 7 1/
    12·2 answers
  • Need some help. Its hard.
    6·1 answer
  • An elevator ascends, or goes up, at a rate of 750 feet per minute. Is the height to which the elevator ascends proportional to t
    7·1 answer
  • All of fifth grade is taking a field trip to the math museum. There are 11 classes in total. Nine classes have 29 students each.
    7·1 answer
  • HELP THIS IS DUE AT 12
    6·2 answers
  • What is the value of 24,093 + 3?<br> A. 831<br><br> B. 8031<br><br> C. 8301<br><br> D. 8310
    9·1 answer
  • A play runs for five evenings. The table shows the number of tickets sold and the amount of money collected each evening.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!