1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zloy xaker [14]
2 years ago
15

X

Mathematics
1 answer:
andriy [413]2 years ago
4 0

https://www.chegg.com/homework-help/questions-and-answers/maximum-discount-value-entertainment-card-fine-dining-section-various-pages-given-table--p-q80522966

You might be interested in
use the order of operations to simplify this expression. exspress your answer in the simplest form. 1/4 + 1/2 ÷ 2/8​
elixir [45]

Answer:

9/4

Step-by-step explanation:

This is quite simple you do 1/2 divided by 2/8 which will become multiplication. Then its that number plus 1/4

you get a answer of

9/4 in fraction form

2.25 in decimal form

2 1/4 in mixed fraction form

7 0
2 years ago
If f(x) and g(x)=x, determine the value(s) of x that satisfy the f(x)=g(x).
lions [1.4K]

Answer: All values make a true statement.

Step-by-step explanation: Since f(x) and g(x)=x, f(x)=g(x) can also be written as x=x. That is a true statement so all values of x works.

Hope this helps!

3 0
2 years ago
Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.
zalisa [80]

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

3 0
1 year ago
A printer prints 36 photos in 8 minutes. How many minutes does it take to print 45 photos? You can use a ratio table to help you
Readme [11.4K]

Answer:

10 minutes

Step-by-step explanation:

First off, you want to figure out how many photos it prints in one minute. 36 divided by 8 is 4.5. So you should add 4.5 to 36, which makes 40.5 in 9 minutes. Add another 4.5 and you get 45 which you should add another minute. That gives you 10 minutes.

Another way is to find how many per minute which would again be 4.5. 45 divided by 4.5 is 10. So once again, 10 minutes.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
ill in the missing numbers along the sides of the triangle so that it contains each of the numbers from through exactly once. ​
mihalych1998 [28]

Each side of the triangle should contain four numbers whose sum is 28.

3+5+9+11=28

3+10+8+7=28

11+6+9+7=28

The pain of numbers that can be used for A and B is [5,9] The pain of numbers that can be used for C and D is [10,8] and the pain of numbers that can be used for E and f is [6,4].

<h3>What are the 3 sides of a triangle?</h3>

The hypotenuse of a right triangle is its longest side; its "opposite" side is the one that faces the angle in question; and its "adjacent" side is the one that faces it. We use special terminology to define the sides of right triangles.

We use special terminology to define the sides of right triangles.

The side opposite the right angle is always the hypotenuse of a right triangle. It is the longest side in a right triangle.

The opposing and neighboring sides are the other two sides. The labels on these sides relate to an angle.

One side is across from another at a particular angle.

To learn more about sides of a triangle visit:

brainly.com/question/9449776

#SPJ4

5 0
1 year ago
Other questions:
  • Find the equation, (f(x) = a(x-h)2+ k), for a parabola containing point (-1,0) and having (-3, 4) as a vertex. What is the stand
    8·2 answers
  • PLEASE HELP ME!!!!! Thank You
    12·1 answer
  • Identify the equation of the parent function, y=x3, that is horizontally stretched by a factor of 1/5 and reflected over the y-a
    12·2 answers
  • Simply in ratio 20:80
    10·1 answer
  • The chart below shows conversion between yards and inches.
    11·2 answers
  • You drop a rock off a bridge. The rock’s height, h (in feet above the water), after t seconds is modeled by h = -16t2 + 541. Wha
    13·1 answer
  • Help asap!<br> its a surface area problem, please explain your answer.
    13·1 answer
  • Suppose Q and Rare independent events. Find P(Q and R) if P(Q)= 7/15 and P(R)= 4/7.
    13·1 answer
  • Last​ weekend, a herd of antelope moved to better grazing land. The herd traveled 11nine tenths miles on​ Friday, 17one fifth mi
    12·1 answer
  • I’ll give Brainlys plzzz
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!