1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sineoko [7]
3 years ago
12

Solve the absolute value inequality |4x+7|-2|-x-2|≥2x+3

Mathematics
1 answer:
yarga [219]3 years ago
5 0
X= any real number :))
You might be interested in
Logan and his brother plan to make spherical glass ornaments to decorate their living room. Logan decides to completely fill the
mixer [17]
For this case the first thing you should do is find the volume of the sphere.
 We have then:
 V = (4/3) * (pi) * (r ^ 3)
 Where,
 r: sphere's radius
 Substituting values we have:
 V = (4/3) * (3.14) * ((3/2) ^ 3)
 V = 14.13 in ^ 3
 Answer:
 
The amount of glitter required to completely fill one glass ornament is:
 
V = 14.13 in ^ 3
3 0
3 years ago
Simplify (18x^4 – 3x^3 – 2x^3 + x^2 – 10 + 6), showing how you got your answer would be preferable!
Crazy boy [7]

Answer:

1

8

4

−

3

3

−

2

3

+

2

−

1

0

+

6

18

x

4

−

3

x

3

−

2

x

3

+

x

2

−

10

+

6

18x4−3x3−2x3+x2−10+6

1

8

4

−

3

3

−

2

3

+

2

−

4

18

x

4

−

3

x

3

−

2

x

3

+

x

2

−

4

18x4−3x3−2x3+x2−4

2

Combine like terms

Solution

1

8

4

−

5

3

+

2

−

4

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A company orders 29 boxed lunches from a deli for $324.80. If each boxed lunch
UkoKoshka [18]

Answer:

Each boxed lunch costs $11.20

Step-by-step explanation:

29 boxed lunches = $324.80

divide by 29 on each one

1 boxed lunch = $11.20

3 0
2 years ago
Complete the description of the translation
Anit [1.1K]
The triangle translated 3 units right and 4 units down. Hope this helps!
4 0
3 years ago
Line B will be graphed on the same grid. The only solution to the system of linear equations formed by Line A and Line B will oc
Nady [450]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Marcello plans to purchase 5 pounds of apples for the week. In addition to the cost of the apples, Marcello will need to pay a 5
    5·1 answer
  • What is the median -3, 4, 6, 10, 13, 22,,52
    11·2 answers
  • 6x + 5y = 8xy<br>8x + 3y = 7xy​
    7·2 answers
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    9·1 answer
  • Simplify.<br> 3n² + 3(3m³ + 3n³)<br><br> Thanks so much!!
    6·2 answers
  • I need help with these two problems
    14·2 answers
  • Please answer asap!!!!
    6·1 answer
  • Predict how many students will make a shelf if<br> there are 180 students in the woodshop class.
    8·1 answer
  • In triangle def the measure of angle F=90 degrees fe=21 df=20cand ed=29 what is the cosine of angle e to nearest hundredth
    8·1 answer
  • Simplify 2/5 (5w + 10 )
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!