Answer:
The range is 40.
Step-by-step explanation:
Range is just the largest number minus the smallest.
70 - 30 = 40
Answer:
Rs.16
Step-by-step explanation:
Divide the cost of Rs.96 by 12 then multiply by 2
cost of 1 pencil = Rs.96 ÷ 12 = Rs.8
cost of 2 pencils = 2 × Rs.8 = Rs.16
Answer:
Last choice. d.
Step-by-step explanation:
We are given the first term and the sixth term.
The first term is
.
The sixth them is
.
Let's solve for the common ratio, r.

Divide both sides by -9:

Take the fifth root of both sides:


So the common ratio is 4.






Answer:
<h3>i think 30×12(-64)</h3>
do this simplification
your answer will come
Answer:
Letter A
Need more help you can ask me