1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solniwko [45]
3 years ago
7

How to find domain and range of a graph​

Mathematics
1 answer:
Nadya [2.5K]3 years ago
5 0

Answer:

the domain refers to the set of possible input values, the domain of a graph consists of all the input values shown on the x-axis. The range is the set of possible output values, which are shown on the y-axis.

You might be interested in
Is 26,341 divisible by 9
Paul [167]
No, it would leave a decimal
6 0
3 years ago
Two people are standing on opposite sides of a hill. Person A makes an angle of elevation of 65° with the top of the hill and pe
8090 [49]

Answer:

Option 3. 71 ft. is the distance between B and top of the hill.

Step-by-step explanation:

Let the height of the hill is h ft and the distance of A from the hill be x ft and distance from B to hill is y.

It is given distance between A and B is 45 ft. ∠BAO = 65° and ∠ABO = 80°.

We have to find the distance of B from the top of the hill.

Now from ΔACO tan 65 = \frac{h}{45-x} = 2.14

h=2.14(45-x)

From ΔBCO tan80 = \frac{h}{x} = 5.67

h = 5.67x

Now h = 5.67x = 2.14(45-x)

5.67x = 96.3 - 2.14x

2.14x + 5.67x = 96.3

7.81x = 96.3

x = 96.3/7.81 = 12.33 ft

Therefore cos80 = \frac{x}{OB}

0.174 = \frac{12.33}{OB}

OB = \frac{12.33}{.174}=70.86=71ft.

Therefore 71 ft is the distance between B and the top of the hill.

3 0
3 years ago
Three apples weigh about a pound about how much would one apple cost round to the nearest tenth
7nadin3 [17]
3 apples weigh 1 lb.....so 1 apple would weigh 1/3 = 0.3 lbs
5 0
3 years ago
What graph is p less than or equal to -1
Montano1993 [528]
Dont know,not sure of this one
3 0
3 years ago
Here are two ways of paying for delivery from an online supermarket.
Andreas93 [3]

Answer:

Option B will be cheaper.

Step-by-step explanation:

Option A:

1.99*80=159.20

Option B:

5.99*24=143.76

*you get 24 becasue there are 24 months in 2 years.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The ratio of adults to children on a train in 7:2. There are 245 adults on the train. Find the total number of people on the tra
    10·1 answer
  • george and carmenwent on a bicycle trip. They took a bus to their starting point, and then biked the rest.They traveled 325 kilo
    8·1 answer
  • Given the following linear function sketch the graph of the function and find the domain and range.
    13·1 answer
  • The point (3, -4) is on the terminal side of an angle Θ . What is cos Θ
    15·1 answer
  • A system of two linear equations in which the lines are identical is classified as __________.
    9·2 answers
  • Routine and non routine problems involving integers
    6·1 answer
  • The width of a recycling bin is 3/4 foot,the length is 1 foot,and the height is 1 1/2 feet.What is the volume of the recycling b
    12·2 answers
  • A rectangular wall in Andrew's house has the dimensions shown. If
    6·1 answer
  • A company loses $5,400 as the result of a manufacturing defect. The 8 owners of the company must share the loss equally. What is
    15·1 answer
  • The<br>percentage<br>fraction and<br>de cimal<br>number<br>5%<br>17 %<br>3.5 %​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!