1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
drek231 [11]
3 years ago
14

A 5000​-seat theater has tickets for sale at ​$28 and ​$40. How many tickets should be sold at each price for a sellout performa

nce to generate a total revenue of ​$153,200​?
Mathematics
1 answer:
NemiM [27]3 years ago
7 0

Answer:

There are 3,900 tickets of $28 each and 1,100 tickets of $40 each sold.

Step-by-step explanation:

x = the number of $28 tickets

y = the number of $40 tickets

x + y = 5000

28x + 40y = 153200

x = 3,900 tickets

y = 1,100 tickets

You might be interested in
What do I do next? I’m confused.
Nina [5.8K]
15 because it’s 3 times the actual amount
6 0
2 years ago
Please help me I need help
Luba_88 [7]

Answer:

|28 - x| = 0  \\ 28 - x = 0 \\  - x =  - 28 \\ x = 28

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A square has a perimeter given by the expression 16x+32y. Write an expression for the length of one side of the square.
Lemur [1.5K]
A square has 4 equal sides which make up the perimeter.

Therefore the length of one side = (16x + 32y) / 4  = 4x + 8y Answer
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the center and radius of the circle
abruzzese [7]
How do we answer is there’s no pic??
8 0
2 years ago
Use suitable identities to find the following products (x+4)(x+10)​
Anestetic [448]

Answer:

x^2 + 14x + 40

Step-by-step explanation:

Here we gonna use the identity -

(x+a)(x+b) = x^2+(a+b)x + ab

So  using the identity here,

(x+4)(x+10) \\=> x^2 +(4+10)x+4*10\\=>x^2+14x+40

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Just need help with the pic attached please
    8·1 answer
  • Evaluate the expression when x=1/2 and y=-5<br> -2xy
    12·2 answers
  • Six is 20% of what number?
    13·1 answer
  • A gallon of moo milk costs $5.12. what is the unit price of an 8 ounces of moo milk
    13·1 answer
  • How can you tell if a formula represents Length, an Area, or Volume? What do you look for in the formula?
    6·1 answer
  • Guided Practice
    11·1 answer
  • Preston and Horatio have 49 games in total. Horatio has 11 more games than Preston. How many games does Preston have?
    7·1 answer
  • Find the two integers whose sum is -4 and product is -45​
    12·1 answer
  • Which is not a pair of congruent angles in the diagram?
    5·2 answers
  • A cab company charges a $3 boarding rate in addition to its meter which is $2 for every mile. What is the equation?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!