You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
D because 1.29 plus 2.75 is 4.04(the money that he used to make the case) and subtract that with $12 and you get $7.96 as the profit.
To find the midpoint you find the average x and the average y values. The average of 1 and 9 is 5, and the average of 4 and 16 is 10. The midpoint would be (5,10).
Answer:the second one is the answer
Step-by-step explanation:trust me
Answer:
Every minute, the hour hand moves 1/2 of a degree, and the minute hand moves 6 degrees. So in 48 minutes, the hour hand moves 24 degrees and the minute hand moves 288 degrees. 288-180-24=84. So, 84 degrees.