Answer:
8 hours
Step-by-step explanation:
If Jackie wants to burn 2000 calories in one week but only burns 250 calories per hour
then, to solve how many hours you have to divide
2000/250= 8
therefor Jackie has to do aerobics for 8 hours that week to burn 2000 calories
Answer:
The given fraction
reduces to 
Step-by-step explanation:
Consider the given fraction 
We have to reduce the fraction to the lowest terms.
Consider numerator 
We can take x² common from both the term,
Thus, numerator can be written as
Given expression can be rewritten as ,

We can now cancel
from both numerator and denominator,


Thus, the given fraction
reduces to 
Answer:
g(-1) = -1
g(-0.25) = 0
g(2) = 2
Step-by-step explanation:
15.50 for 6 lbs......15.50/6 = $ 2.58 per lb
Answer:
10 2/3 cars
Step-by-step explanation:
We can use a ratio
4 cars x cars
------------- = -----------
3 hours 8 hours
Using cross products
4 *8 = 3 *x
32 = 3x
Divide each side by 3
32/3 = 3x/3
10 2/3 cars