Answer:
Hi its -29/11
Step-by-step explanation:
Divide both sides by 11
Answer:
actual length = 171.67 ft.
Step-by-step explanation:
scale of school bus drawing is 12 in. to 5 ft.
if the length of a school bus drawing is 412 in.
5 ft
the actual length is = 412 in x --------
12 in
actual length = 171.67 ft.
In 3 1/2 lb is the same as 7 of 1/2 lb so
2.80/7= $0.4 per 1/2 lb
One pound costs 0.4•2= $0.8
Answer: The cost of each pound of jellybean is $2.5
The cost for each pound of trail mix is $1.5
Step-by-step explanation:
Let the cost for each pound of jellybeans be x.
Let the cost of each pound of trail mix be y.
Based on the information given, we can form an equation which will be:
For 2 pounds of jellybeans and 12 pounds of trail mix, the total cost is $23. This will be:
2x + 12y = 23 ...... i
For 5 pounds of jellybeans and 3 pounds of trail mix, the total cost is $17. This will be:
5x + 3y = 17...... ii
2x + 12y = 23 ...... i
5x + 3y = 17...... ii
Multiply equation i by 5
Multiply equation ii by 2
10x + 60y = 115 ...... iii
10x + 6y = 34 ..... iv
Subtract iv from iii
54y = 81
y = 81/54
y = 1.5
The cost for each pound of trail mix is $1.5
From equation i
2x + 12y = 23
2x + 12(1.5) = 23
2x + 18 = 23
2x = 23 - 18
2x = 5
x = 5/2 = 2.5
The cost of each pound of jellybean is $2.5
Answer:
The number is -6
The second operation is -60
Step-by-step explanation:
Let the number be x.
Solving (a): The value of x
Operations 1:
Multiply by 3: 3x
Add 40: 3x + 40
Operations 2:
Add 17: x + 17
Multiply by 2: (x + 17) * 2
To find x, equate both operations.


Collect like terms


Solving (b):
Operations:
Subtract 9: 
Multiply by 4: 
This gives:


