1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bad White [126]
3 years ago
11

Mona bought a camera for Rs 1300 and sold it at 15 percent at what price should she sell it tell?​

Mathematics
2 answers:
Lynna [10]3 years ago
8 0

Answer:

Rs.1495

Step-by-step explanation:

15%=1300*15/100

      =Rs.195

Selling price=1300+195

                    =Rs.1495

Ann [662]3 years ago
6 0

Answer:

Rs 195

Step-by-step explanation:

Working out 15% of 1300

Write 15% as

15/100

Since, finding the fraction of a number is same as multiplying the fraction with the number, we have

15/100 of 1300 =

15/100 × 1300 = 195

Therefore, the answer is 195

If you use a calculator, simply enter 15÷100×1300 which will give you 195 as the answer.

15% of 1300 is 195

You might be interested in
Polygon ABCD is translated to create polygon A′B′C′D′. Point A is located at (1, 5), and point A′ is located at (-2, 1). What is
olga nikolaevna [1]

The distance between B and B' will be the same as distance between A and A'.

= sqrt ( (5-1)^2 + ( 1 - -2)^2)

= sqrt (16 + 9)

= 5 units answer

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x in the equation 3x- 4y =65, when y= 4?
Alexus [3.1K]
3x-4y=65

3x=65+4y

x=(65+4y)/3, when y=4

x=(65+4*4)/3

x=(65+16)/3

x=81/3

x=27
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
AJUTOOR! DAU TEST :((
ch4aika [34]

Answer:

1/7 = 1/7

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Harding and Jack found that 8 percent of their number was 72. What was their number?
Aneli [31]
I do believe that the answer is 900. 
Steps:
I first set up a proportion, with 8/100 and 72/x (x being the number we are trying to find) 
As I was taught, you multiply 100 by 72, which equals 7,200.
Then, I divided 7,200 by 8, which gave me 900.
This is what the proportion process should have looked like:
8/100    72/x
7,200/8
x=900
I hope this helps!
4 0
3 years ago
Jessica has money in two savings accounts. One rate is 11% and the other is 14%. If she has $300 more in the 14% account and the
Gelneren [198K]

Answer:

  • $272 was invested in the  savings account at 11%
  • $572  was invested in the  savings account at 14%

Step-by-step explanation:

Let the amount in the savings account with 11% interest =x

She has $300 more in the 14% account.

Therefore amount saved at 14%=x+300

Simple Interest= Principal X (Rate/100) X Time

Since, the time is not given, we assume an annual interest.

Therefore, Time =1 Year

Total Interest = $110

Now, our total interest will be a sum of the interest earned at 11% and the interest earned at 14%.

110=(x*0.11*1)+[(x+300)*0.14*1]\\110=0.11x+0.14x+42\\110=0.25x+42\\\text{Subtract 42 from both sides}\\110-42=0.25x+42-42\\68=0.25x\\\text{Divide both sides by 0.25 to obtain x}\\\frac{68}{0.25} =\frac{0.25x}{0.25} \\x=\$272

Therefore:

  • $272 was invested in the  savings account at 11%
  • $572  was invested in the  savings account at 14%

Cheers!

6 0
3 years ago
Other questions:
  • If you have 24 classmates, how many ways are there for you to choose 4 team mates?
    11·1 answer
  • Will mark Brainliest!!
    14·1 answer
  • A house is valued at $118,000.00. The homeowner decides to add on a two-car garage that increased the value of the home by 15%.H
    11·1 answer
  • jackson wants to purchase flowers to plant on mother’s day for his mom. if each plant costs $1.25 and he has $10 to spend, how m
    7·1 answer
  • Find two integers whose sum is -10 and product is 16<br> TWO INTERGES PLEASE
    8·1 answer
  • Which equation represents the scenario?
    6·2 answers
  • Natalie made blueberry muffins for a bake sale. Each muffin cost her about $0.25 to make. She spent $8.75 to make all of the muf
    7·2 answers
  • Casey recently purchased a sedan and a pickup truck at about the same time for a new business. The value of the sedan S, in doll
    11·2 answers
  • Pencils are on sale for 25 for $1.25. Based on this rate, how much would one pencil cost?
    5·1 answer
  • The square of a number is 12 less than the sum of 34 and 42 . What is the number?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!