1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kozerog [31]
3 years ago
9

The average number of students per class at a middle school

Mathematics
1 answer:
Tasya [4]3 years ago
8 0

Answer:

s = 22t or \frac{t}{s} = \frac{1}{22}, when s is students and t is teachers.

Step-by-step explanation:

I. Given t = teacher, s = student

When 1 teacher per 22 students so...

        s = 22t

If there're 10 teachers

        s = 22(10)

           = 220 or \frac{t}{s} = \frac{1}{22}

Hope that help :)

You might be interested in
AM= 5x+10 MB= 4x+16 is the midpoint of AM. Find AM
Lady bird [3.3K]
5x+10=4x+16
x=6
AM= 40
6 0
3 years ago
-5 /6 + ? =a negative number
lubasha [3.4K]

Answer:

-11

Step-by-step explanation:

-5 minus 6 equals -11. Look up on Google

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
The sequence {an} is defined by a0 = 1 and
zavuch27 [327]
The solution to the problem is as follows:

Just plug in the numbers and follow the pattern. 

a0 = 1 

a1 = 2*1 + 2 = 4 

a2 = 2*4 +2 = 10 

<span>a3 = 2*10 +2 = 22
</span>
I hope my answer has come to your help. God bless and have a nice day ahead!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
2/5 x 6/7= I cant figure out this question.
telo118 [61]

Answer:

I got 0.3428571429

Step-by-step explanation:

I got it by inputting (2/5)*(6/7) into my calculator, but if you need more let me know

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Refer to your Expeditions in Reading book for a complete version of this text.
ahrayia [7]

Answer:

The 3rd one, The 1st one and The last one.

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP HAVING A BRAIN FART!!!
    6·2 answers
  • At a day camp there is 56 girls and 42 boys the campers need to be split into equal groups each has either all girls are all boy
    12·1 answer
  • A 5-pack of raffle tickets costs $15.55. What is the unit price?
    12·1 answer
  • What is the surface of this design
    10·1 answer
  • Sum of 12/13+(-1/13)=
    10·2 answers
  • Which equation describes a function that is NOT linear?
    5·1 answer
  • Please Help<br><br> Can someone explain where the 4i to the square root of 3 came from?
    12·1 answer
  • Need help with math pls help me will mark brainiest.
    8·1 answer
  • If you spun the spinner 1 time, what is the probability<br> it would land on a gray piece?
    14·1 answer
  • Explain why systems of measurement are defined and provide an example to support your answer.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!