1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ElenaW [278]
3 years ago
12

Find the derivative of y= 1 / x​

Mathematics
1 answer:
givi [52]3 years ago
6 0

Answer:

dy/dx = -1/x^{2}

Step-by-step explanation:

y = 1/x

dy/dx = d/dx(1/x)

=> dy/dx = d/dx(x^{-1})

=> dy/dx = -x^{-2}

=> dy/dx = -1/x^{2}

You might be interested in
How do you find the derivative of y=tan(arcsin(x))y=tan(arcsin(x)) ?
pychu [463]
Answer is in the attachment below. If you have any questions about the workings, just leave a comment below.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
IF THREE DIAGONALS ARE DRAWN INSIDE A HEXAGON WITH EACH ONE PASSING THROUGH THE CENTER POINT OF THE HEXAGON, HOW MANY TRIANGLES
frosja888 [35]

Answer: 6 triangles

Step-by-step explanation:

hope this helps :)

3 0
2 years ago
Simplify the expression:<br><br> 1.8-8.8g+7g+10.4+5.3g
worty [1.4K]
3.5g+12.2 is the simplified expression I believe
7 0
3 years ago
Please help, will give brainliest
Goryan [66]
Uhhh i think the answers A
3 0
3 years ago
What is the answer to this problem ,you have to simplify
Andreyy89
Y^8/y^5 When multiplying exponents with the same base, you add the exponents
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do I do the question in the picture up there
    15·1 answer
  • What is the standard deviation of the data set?
    13·1 answer
  • Explore the area of sectors of circles by following these steps.
    7·1 answer
  • 5. -5k - 16=39<br> 7.-14 = -11+ n<br> -<br> 5
    5·1 answer
  • If you know the answer to this, please say it! Equation and all too! Thank you :DD
    11·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%7B%28%5Cfrac%7B4%7D%7B3%7D%29%20%5E%7B-1%7D%20-%20%28%5Cfrac%7B1%7D%7B4%7D%20%29%5E%7B-1%7D%2
    7·1 answer
  • Simplify: square root 8i^2
    8·1 answer
  • Which is a better deal? 5 pens for $1.85 OR 8 pens for $3.12 ? find the unit rate
    13·1 answer
  • I cannot figure this out. Any help would be appreciated.
    12·1 answer
  • Sako makes 11 cakes to share equally among 5 people. How many cakes does each person get?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!