Answer:
A) 4.18
B)7.65
Step-by-step explanation:
You have to use a calculator
7/8 / 2/5 is equal to 7/8 x 5/2 which equals 35/16, 16 goes into 35 twice so there are 2 wholes there is a remaining of 3 so we put it as a fraction over 16
the answer is 2 3/16
When you divide fractions, you want to use keep change flip.
You keep the 1st fraction, change the division sign into a multiplication sign, then flip the last fraction.
Let’s use 3/4 ÷ 2/3
Keep 3/4 the same, change the division sign into a multiplication sign, and flip 2/3 so that it is 3/2
It’ll look like this
3/4 x 3/2
Now just multiply the numerators, 2 x 3, then multiply the demoninators, 4 x 2.
You get 6/8
Simplify this number and you get 3/4.
If you have any further questions feel free to ask.
Hope this helps.
Answer: Your question is missing information but this is what you do to answer your question step by step
B = Cost of 8 pack / 8 bottles = $ Cost of 8 pack/ 8 =$ ____ per bottle
A = Cost of 6 pack/ 6 bottles = $ Cost of 6 pack/ 6= $ ____ per bottle
then do a simple subtraction A -B = savings
Step-by-step explanation: Information is incomplete
if an 8 pack cost $16
If the 6 pack cost $15
All you do is a simple subtraction after calculations
Cost of 8 pack / 8 bottles = $16/8 =$2 per bottle
Cost of 6 pack/ 6 bottles = $15/ 6= $2.50 per bottle
in my example
You would save $ 0.50 per bottle by purchasing the 8 pack
We can get the Circumference of a circle with the diameter by using the formula:
Circumference = Diameter * pie
Where, pie = 22/7 = 3.14
Hope this helps!