Answer:
4 1/2
Step-by-step explanation:
Answer:
1: (4,1) x=4 y=1
2: (1,10) x=1 y=10
3: (-25/4,5) x= -25/4 y=5
Step-by-step explanation:
It would be a lot to explain all three so if you really need it just ask
I found 50, making a rule of three where
40__10
x___25
x=10
40+10= 50
( I hope I'm right, but from what I understand this would be the resolution)
Given:
3-pound tub of butter costs $3.85
3.85/3 = 1.2833 per pound.
3n = 3.85
3(1.2833) = 3.85
3.8499 = 3.85
3.85 = 3.85
1/8 bowl.
1/2 = 4/8
1/4 = 2/8
1/8 = 1/8
4/8+2/8+1/8 = 7/8
1 - 7/8 = 1/8