Answer: $25
Step-by-step explanation:
t = t-shirts
3t + 15 = 90
3t = 75
t = 25
Answer: A
Step-by-step explanation: The question states that the change wasn't a positive one, it was a negative one as it states that the temperature changed an average of -2.250 Fahrenheit per hour. So, we multiply that by 3 to get -6.75. This is why A is correct.
5 bags is cheaper because one bag is $3 and 5 bags for ten so to find the unit price the amount (10/ ) the amount of bags (5) so therefore 10/5= $2 which is smaller than the price of an individual bag
Answer:
The equation of the line is: 
Step-by-step explanation:
Equation of a line:
The equation of a line has the following format:

In which m is the slope and b is the y-intercept.
Two points:
We have these following two points in this exercise:
x = -6, y = -3, so (-6,-3)
x = 4, y = 3, so (4,3)
Finding the slope:
Given two points, the slope is given by the change in y divided by the change in x.
Change in y: 3 - (-3) = 3 + 3 = 6
Change in x: 4 - (-6) = 4 + 6 = 10
So

Then

Finding b:
We replace one of the points in the equation to find b. I will use (4,3).




The equation of the line is: 
Answer:
3m
Step-by-step explanation:
You can check
3m(4+x)
12m+3mx
see
and its gcf because inside () has no common factors