1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mademuasel [1]
3 years ago
11

4 * x² - (6+y) when x = -2 and y = -9​

Mathematics
1 answer:
aalyn [17]3 years ago
8 0

Answer:

4 * (-2)^2 - (6+(-9))

= 4 * 4 - (-3)

= 16 - (-3)

= 16 + 3

= 19

You might be interested in
Tisa and Paloma are measuring different lengths of sidewalk.
katen-ka-za [31]

Answer:

The answers are the 2nd, 5th, and last answer choices. Source: I did this question before and I remember the answers.

IAnswerQuestionsBoi avatar

Your welcome if that helped

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Alvin is 7 years older than Elga. The sum of their ages is 97. What is Elga's age?
LenaWriter [7]

Elga's age = x

Alvin's age = x + 7

x + x + 7 = 97.

Simplify the left side of the equation

2x + 7 = 97.

Subtract 7 from each side

2x = 90.

Divide each side by 2

x = 45

Since x is equal to Elga's age, Elga is 45 years old

4 0
3 years ago
Which equation is equivalent to
rosijanka [135]

Answer:

3 and 2 r equivalent i belive

5 0
3 years ago
The cost of 9 scares is $78.75 what is the unit price ?
Vlad [161]

Answer:

$8.75

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
I need to find the mean, median,mode, and range of 8,6,7,6,5,4 1/2, 7 1/2, 6 1/2, 8 1/2, 10,7,5, 5 1/2, 8,9, 7,5,6, 8 1/2, and 6
sattari [20]

Answer:

add them all up and divide by 19

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Represent this statement as an equation: The difference of twice a number and 3 is 11.
    5·1 answer
  • 25% of 60 to 40% of 30<br> &gt;, &lt; or =
    9·1 answer
  • What is the slope? (1, 7), (10, 1)
    13·1 answer
  • the weight of an elephant is10.3 times the weight of a cat. if the elephant weighs 14,000 pounds, how many pounds does the cat w
    15·2 answers
  • Find the slope of the line that passes through (2, 3) and (4, 4).
    8·2 answers
  • Dale is saving money to buy a game. So far he has saved $30, which is two-thirds of the total cost of the game. How much
    10·1 answer
  • ANSWER ALL 3 FOR BRANLIEST +10 POINTS PLEASEEEE 10. Which one is the best deal: 4 shirts for $15, 6 shirts for $17, or 3 shirts
    6·2 answers
  • On a standard six-sided die, what is the probability of rolling an even number?
    12·2 answers
  • PLEASE HELPPPPP
    5·1 answer
  • A 9,000-gallon silo of wheat is being drained at a rate of 500 gallons per hour. A 7,000-gallon silo of wheat is being filled at
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!