Answer:
A pie chart is a type of graph that represents the data in a circular graph.
Answer:
To find the cost per yard, divide the cost by the amount:
p: 6.25 / 6.5 = 0.96 --> The cost per yard is $0.96
r: 3 /4 = 0.75 --> The cost per yard is $0.75
b: 8.1 /8.5 = 0.95 --> The cost per yard is $0.95
s: 7.2 / 6 = 1.2 --> The cost per yard is $1.20
In order from cheapest to most expensive:
Red
Brown
Purple
Silver
Answer:
what grade are you in so then I could get the answer
Answer:
<u>0.12, 6/50</u> are the answers.
Step-by-step explanation:
1/5 = 0.2
1.2/10 = 0.12
0.12 = 6/50
Have a nice day!
Answer:
C. The situation represents a geometric sequence because the successive y-values have a common ratio of 1.05.
Step-by-step explanation:
The initial number of accidents = 5200 = Po
It increases 5% every year.
So r = 5% = 0.05
y = Po(1 + r)^x
y = 5200(1 + 0.05)^x
y = 5200(1.05)^x
This sequence is an exponential. Which is a geometric sequence.
Answer: C. The situation represents a geometric sequence because the successive y-values have a common ratio of 1.05.
Thank you.