1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GarryVolchara [31]
3 years ago
13

True of false A triangle cannot have more than one right angel

Mathematics
2 answers:
Stells [14]3 years ago
8 0

Answer:

False

Step-by-step explanation:

Ganezh [65]3 years ago
6 0

Answer:

false

Step-by-step explanation:

because if it did have more than one right angle, then it couldnt really be a triangle, it would just be looking like a square with one side gone.

You might be interested in
What is the area of this figure?​
vovangra [49]
Witch one are u takin about bc if it's the square the answer is 16 if ur taking about the rain gel the answer is 24
7 0
3 years ago
A cell phone provider will allow you to buy a phone over time. They require a $50 initial payment and then charge $25 per month.
kumpel [21]

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Given that:

Initial payment done for buying the phone = $50

Charges per month for the phone = $25 per month

To find:

The equation to represent the situation and its slope.

Solution:

First of all, let us assume that m represents the number of months for which monthly is to be made.

Charges paid for one month = $25

Charges paid for m months =  $25m

Total cost of the phone = Initial payment + Charges paid for m months

C = 25m + 50

It is a linear equation between two variables C and m.

This equation can be compared with slope intercept form of a line.

Slope intercept form of a line is represented by:

y=Mx+c

M is the slope.

On Comparing, we get:

y = C, M = 25, x = m, c = 50

Therefore, the slope is <em>25</em>.

5 0
3 years ago
The answer to this problem for math home work
coldgirl [10]
A is the correct answer.
5 0
3 years ago
How can i get the answer to this
kicyunya [14]
I believe it would be 20/15
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
My 7th grade daughter is felling math. How can I help her get better?
nasty-shy [4]

Answer:

Tell her to do more practices in math. You can also recommend her here at Brainly if she finds hard questions to solve.

Step-by-step explanation:


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 3 months of cell phone service cost $89.85, and 8 months cost $239.60. How much would 14 months of service cost?
    15·1 answer
  • Please help me on number 6!!Please answer it!!
    6·2 answers
  • This is my last question
    10·2 answers
  • I have a few Algebra problems that I have no clue how to solve. Help would be greatly appreciated!
    11·1 answer
  • Which inquality is reprsented by the graph below
    5·2 answers
  • What property justifies that 6x+9/3 =2x + 3? (see the pic of how the fraction is)
    14·1 answer
  • Angel is driving home from a vacation. She is 400 miles from home. She drives an average rate of 50 mph until she gets home. Wri
    12·1 answer
  • 9. Samantha had $30 to spend on five pens. After buying them he had $4.75. How much did each pen cost? WILL GIVE BRAINLIEST AND
    15·1 answer
  • Sophie earns a weekly retainer of $355 plus a commission of 10% on sales. What are Sophie’s total earnings for each week if she
    8·1 answer
  • Please help me answer this question ASAP
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!