1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Komok [63]
3 years ago
7

−5 1/3 ÷ 2 3/4? plz hurry when you answer pls

Mathematics
2 answers:
vredina [299]3 years ago
7 0

Answer:

I got -1 31/33

Step-by-step explanation:

cricket20 [7]3 years ago
5 0

Answer:

please see picture above

You might be interested in
What is the slope of the line given by the equation y = -3x?
s2008m [1.1K]
The answer to this question would be B, -3. The reason for this is because when you have an equation in slope intercept form, it would be y = mx + b. In this case your b is equal to 0 so you have only y = mx. The variable m represents the slope, which is in this case, equal to -3. Hope this helps. Please rate, leave a thanks, and mark a brainiest answer. (Not necessarily mine). Thanks, it really helps! :D
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me i got 10 math question plz help 1st one
NISA [10]
1. a 

2. 6 tps baking powder. For every 3, there is two. 3 multiplied by 2 is 6.

3. 12/8 = 1.5 seedling per minute in 70 minutes...
1.5 * 70 = 105 seedlings can be planted in 70 minutes

4. idk sorry

5. time = distance / speed
time = 300/15
time = 20 hrs


7. The ratio between 12 and 8 is 1.5, so you need to divide every other number by 1.5.
2/1.5=1.3

9/1.5=6

18/1.5=12

8. So, problem statement tells you that 1lb = 16oz and that 1oz = 28.3g. That means that 1lb = 16 * 28.3g = 452.8g

You have three items, convert their weights to grams:
1) 800g
2) 1.6lb = 1.6 * 452.8g = 724.48g
3) 30oz = 30 * 28.3g = 849g

So, sorting from greatest:
3, 2, 1, or: 30oz, 1.6lb, 800g.

9. 5•7=30

10.it will clean 7 cars in 56 minutes
hope this helps and i hope its not confusing
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Are these in the same FACT FAMILY??<br><br> 4 + 5 = 9<br><br> 9 - 5 = 4
a_sh-v [17]

Answer:

yes cause they are the same #s

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A pair of shoes are on sale for 25% off their regular price of $180. Students at Pikesville Middle can get an additional 10% off
Nikolay [14]

Answer:

$121.5

Step-by-step explanation:

$180 × 0.25 = $45 <-- because it is a discount, we will subtract

$180 - $45 = $135 <-- price with 25% discount

$135 × 0.10 = $13.5

$135 − $13.5 = $121.5

4 0
2 years ago
A dozen plain hats cost $3.60.What is the unit rate of a hat?
antoniya [11.8K]
$0.30

Here's why:
3.60 30
--------- = -----
12 1

3.60 / 12 = .3
12 / 12 = 1
4 0
3 years ago
Other questions:
  • An artist is hired to create an art display for the interior of a city building. The display is to span a total width of 10 yd .
    5·1 answer
  • An expression is shown below (x^4/3)(x^2/3)
    15·2 answers
  • Can someone help me with Volume pyramids..​
    7·1 answer
  • Jill has been watching the squirrels that live in her neighborhood. The number of squirrels changes each week. n f(n). 1 8. 2 12
    11·2 answers
  • Please answer the question :(
    7·2 answers
  • Find the volume of a cone
    8·2 answers
  • Can sombody explain this and give me the answer please and thank you
    11·2 answers
  • Given the function f(x) =-2/3x+2 solve for the x-and y-intercepts . Use the intercepts to graph the function .
    12·1 answer
  • A drug company is considering marketing a new local anesthetic. The effective time of the anesthetic the drug company is current
    8·1 answer
  • On an island live people who always tell the truth and people who always lie. In the
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!