1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AysviL [449]
3 years ago
12

Select ALL the ratios that are equivalent to 8:6.

Mathematics
1 answer:
Marizza181 [45]3 years ago
7 0

Answer:a

4:3

Step-by-step explanation: i hop this help

You might be interested in
The ratio of the angles of a triangle is 3:8:4. What is the size of the largest angle?
Phantasy [73]

Answer: 96°

Step-by-step explanation:

Sum of angles of a triangle = 180°

3 + 8 + 4 = 15

The biggest angle is 8/15 * 180 = 96°

7 0
3 years ago
The cost of six hens and one duck at the university poultry farm is GH₵40. While four hens and three ducks cost GH₵36. What is t
Anon25 [30]

Answer:

Step-by-step explanation:

Let's call hens h and ducks d. The first algebraic equation says that 6 hens (6h) plus (+) 1 duck (1d) cost (=) 40.

The second algebraic equations says that 4 hens (4h) plus (+) 3 ducks (3d) cost (=) 36.

The system is

6h + 1d = 40

4h + 3d = 36

The best way to go about this is to solve it by substitution since we have a 1d in the first equation. We will solve that equation for d since that makes the most sense algebraically. Doing that,

1d = 40 - 6h.

Now that we know what d equals, we can sub it into the second equation where we see a d. In order,

4h + 3d = 36 becomes

4h + 3(40 - 6h) = 36 and then simplify. By substituting into the second equation we eliminated one of the variables. You can only have 1 unknown in a single equation, and now we do!

4h + 120 - 18h = 36 and

-14h = -84 so

h = 6.

That means that each hen costs $6. Since the cost of a duck is found in the bold print equation above, we will sub in a 6 for h to solve for d:

1d = 40 - 6(6) and

d = 40 - 36 so

d = 4.

That means that each duck costs $4.

3 0
4 years ago
Write an equation with a slope of -1/2 in each form.<br> point-slope form<br> slope-intercept form.
Evgen [1.6K]

For the case of a line through

(

2

,

7

)

and

(

1

,

−

4

)

we have

slope

m

=

Δ

y

Δ

x

=

−

4

−

7

1

−

2

=

−

11

−

1

=

11

Using the point

(

2

,

7

)

we can write the equation of the line in point slope form as:

y

−

7

=

m

(

x

−

2

)

where the slope

m

=

11

.

That is:

y

−

7

=

11

(

x

−

2

)

To get point intercept form, first expand the right hand side so...

y

−

7

=

11

x

−

(

11

⋅

2

)

=

11

x

−

22

Then add

7

to both sides to get:

y

=

11

x

−

15

=

11

x

+

(

−

15

)

This is point intercept (

y

=

m

x

+

c

) form with slope

m

=

11

and intercept

c

=

−

15

.

6 0
3 years ago
Who plays forza horizon 3
Butoxors [25]

Answer:

I recently got it on my xbox

Step-by-step explanation:

I usually play with the family my name on xbox is wood  

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Family Video charges $10 for
Irina18 [472]

Answer:

4 movies, $20

Step-by-step explanation:

Given data

Family Video

charges $10 for a monthly membership and

$2.50 per movie

let the number of movies be x

and the charge for x movies be y

y= 10+2.5x----------1

Babe's  Movies

charges a $12

membership and $2 per

movie.

let the number of movies be x

and the charge for x movies be y

y= 12+2x----------2

equate 1 and 2

10+2.5x= 12+2x

collect like terms

12-10= 2.5x-2x

2= 0.5x

x= 2/0.5

x= 4 movies

put x= 4 in equation 1 or 2

y= 12+2x----------2

y= 12+2*4

y= 12+8

y= $20

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A rectangle has a height of 2x^4and a width of x^2+8x+15x
    15·1 answer
  • Perform the indicated operation.
    7·2 answers
  • Un grupo de turistas gasta $ 153 para alquilar tubos y aletas. Se alquilan un total de 12 snorkels y 15 pares de aletas. Alquila
    13·1 answer
  • A television manufacturer decides to increase its production by 25% per month to meet increasing customer demand. The company cu
    15·1 answer
  • Which graph shows the solution to the system of linear inequalities? ​
    9·1 answer
  • There were 17 students in the class at the start of the school year. During the year, three pairs of new students transferred in
    14·2 answers
  • Claire purchases a new dress for the prom. The dress is priced $160, but it is on sale for 30% off. Claire’s aunt works at the s
    14·1 answer
  • Jenna constructs the model to represent 3x2 11x – 4. An algebra tile configuration. 0 tiles are in the Factor 1 spot. 0 tiles ar
    14·1 answer
  • The cost to produce x units of wire is C=30x +500, while the revenue is R = 40x. Find the interval where the product will at lea
    10·1 answer
  • What is 17/3 written as a decimal?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!