The average cost of a semester is 1200 in state tuition including books and meal plans for a yearly cost and the two year fee it would be around 4000
Answer:
The product is the difference of squares is 
Step-by-step explanation:
Explanation
- The given expression is (x y-9)(x y+9).
- We have to multiply the given expression.
- Square the first term xy. Square the last term 9 .

Answer:
10 or -10,
Read the explanation
Step-by-step explanation:
Rewrite this problem as a numerical expression. As per the wording of this problem, there can be two expressions derived.
1. 
2. 
Simplify, remember the order of operations. The order of operations is the sequence by which one is supposed to perform operations in a numerical expression. This order is the following:
1. Parenthesis
2. Exponents
3. Multiplication or division
4. Addition or Subtraction
Use this sequence when simplifying and solving the expression:
Expression 1

Expression 2

Answer:
The answer to your question is: 9.01 x 10⁸ ice cream cones
Step-by-step explanation:
Data
# of ice cream cones = 1700
5.3 x 10 ⁵ minutes ---------- 1 year
# of ice cream cones purchased in one year = ?
1700 cones --------------------- 1 min
x ---------------------- 5.3 x 10 ⁵ minutes
x = (5.3 x 10 ⁵)(1700)/1 = 901 000 000 ice cream cones
In scientific notation
9.01 x 10⁸ ice cream cones