1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Harlamova29_29 [7]
2 years ago
9

Jane bough 1.5 pounds of chicken, then went back to the store and bought 1 13/16 More pounds, how many total pounds did she buy

Mathematics
1 answer:
Studentka2010 [4]2 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

1.5 + 1 13/16

O.5 = 1/2

(1+1)+(1/2 + 13/16)

2 + (8/16 + 13/16) = 2 21/16

You might be interested in
$45.00 for 9 pounds what is the unit rate?
dmitriy555 [2]
$45/9 pounds
$5 per pound
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help ASAP!!! 15 points!
VARVARA [1.3K]
D that's your answer (:
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Covert 9.46×^10-6 into regular notation
weqwewe [10]

Answer:

0.00000946

Step-by-step explanation:

9.46×^10⁻⁶ =0.00000946

<u>Trick:</u>

Since the exponent of the scientific notation is negative, move the decimal point 6 places to the left

5 0
3 years ago
2x – 4 = 6<br> The answer is 10, but I just need a step by step explanation for this
vazorg [7]

Answer:

x=5

Step-by-step explanation:

2x – 4 = 6

Add 4 to each side

2x – 4 +4= 6+4

2x = 10

Divide each side by 2

2x/2 = 10/2

x = 5

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me someone
Brut [27]

Answer: C

Step-by-step explanation: Consider a triangle with points A, B and C. You must create a perpendicular bisector of AB and then a perpendicular bisector of BC that crosses each other. Then you must label the center of that point D, and then using a compass tool, create a circle around the triangle.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Consider the extremely large integers
    8·2 answers
  • Jon's dog weighed 7 pounds when he got him. The dogs weight tripled each year for 2 years. How many Ounces does John's dog now w
    8·2 answers
  • SOMEONE PLEAZE HELP [20 POINTS!!!!!] SERIOUS ANSWERS ONLY
    11·2 answers
  • What is 6.3 inches in feet
    14·1 answer
  • Two families are planning a trip to Disney. The Smith family bought tickets for 2 adults and 3 children for $557. The Jones fami
    8·1 answer
  • −5x+4y=38 −x+2y=10 solve by elimination
    5·1 answer
  • 1. expand 4³
    12·1 answer
  • Find the measure of angle k​
    11·1 answer
  • which of the following correctly gives the center and radius of the circle defined by the equation (z-7)^2 = 10?
    6·1 answer
  • Please help me! will mark brainliest
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!