1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mixas84 [53]
3 years ago
12

2x – 4 = 6 The answer is 10, but I just need a step by step explanation for this

Mathematics
2 answers:
Bezzdna [24]3 years ago
8 0

Answer:

5

Step-by-step explanation:

2x−4=6

Step 1: Add 4 to both sides.

2x−4+4=6+4

2x=10

Step 2: Divide both sides by 2.

2x/2=10/2

x=5

vazorg [7]3 years ago
6 0

Answer:

x=5

Step-by-step explanation:

2x – 4 = 6

Add 4 to each side

2x – 4 +4= 6+4

2x = 10

Divide each side by 2

2x/2 = 10/2

x = 5

You might be interested in
You have to solve the problems starting at the "begin" and make your way up to the "end". The correct answer is one of the probl
Thepotemich [5.8K]
Begin
3x-4=14
3x=18
x=6

.5n=1.25
n=2.5

x+1=2x-2
x+3=2x
3=x

x+3=10
x=7

6x-13=-11
6x=2
x=1/3

p=4-p
2p=4
p=2

End
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
4.2z + 3.8z simplify the expression ​(Use the operation symbols in the math palette as needed. Simplify your answer. Use whole n
alexandr1967 [171]

Answer:

8z

Step-by-step explanation:

Since these are like terms, add the numbers together and then put the z on.

4 0
3 years ago
HELP PLEASE!!!!
kumpel [21]

Answer:

The rational numbers are \frac{11}{3}, 6.25, 0.01045,\sqrt{\frac{16}{81}},0.\bar{42} and the irrational functions are \sqrt{48},\sqrt{\frac{3}{16}}.

Step-by-step explanation:

A rational number can be expressed in the form of \frac{p}{q}, where p and q are integers and q is not equal to 0. For example 2,3.5,\frac{2}{5},....

An irrational function can not be expressed in the form of \frac{p}{q}, where p and q are integers and q is not equal to 0. For example \sqrt{2},\sqrt{3},\sqrt{5},....

If any number is multiplied by a irrational number then the resultant number is an irrational number.

By the above definition we can conclude that:

The number \frac{11}{3} is a rational number.

\sqrt{48}=\sqrt{16\times 3}=4\sqrt{3}

Therefore \sqrt{48} is an irrational number.

6.25=\frac{625}{100}=\frac{25}{4}

Therefore 6.25 is a rational number.

0.01045=\frac{1045}{100000}=\frac{209}{20000}

Therefore 0.01045 is a rational number.

\sqrt{\frac{16}{81}}=\frac{4}{9}

The number \frac{16}{81} is a rational number.

\sqrt{\frac{3}{16}}=\frac{\sqrt{3}}{4}

The number \frac{3}{14} is an irrational number.

0.\bar{42}=\frac{42}{99}

Therefore 0.\bar{42} is an irrational number. The numbers with recursive bar are always rational numbers.

3 0
3 years ago
In ΔRST, r = 52 cm, s = 55 cm and ∠T=48°. Find the length of t, to the nearest centimeter.
quester [9]

Answer:

44

Step-by-step explanation:

delta math

6 0
3 years ago
For the △ACD is shown below, select all the true statements. Lengths are rounded to the nearest tenth.
Nina [5.8K]

Answer:

1. No

2. No

3. Yes

4. Yes

Step-by-step explanation:

The diagram has been attached

The total angle in a triangle is 180°

<CAD=45°

<ACD=90°

Therefore <ADB=45°

1. ∠ADB = 30° no

ADC = 90 - 45 = 45

∠BDC = 90 - 65 = 25

∠ADB = 45 - 25 = 20

2.△ABD ∼ △ACD no going

by law of sines

3.CD = 33.7 centimeters => yes

4.BD = 37.2 centimeters => yes

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the general rule for the sequence? –8, 3, 14, 25, …
    9·1 answer
  • We wish to study the quality of our production line. We take a random sample of 1000 widgets from our line. A quality rating was
    15·1 answer
  • Yo Please Help 25 Points and BRAINLEIST
    7·1 answer
  • An exam was given to a group of freshman and sophomore students. The results are below: Freshman: 106 got A’s, 130 got B’s, and
    7·1 answer
  • Free points have a good week!!! Stay safe.
    9·2 answers
  • If an elevator travels 5 stories every 6 seconds, how many stories does it travel in 24 seconds?
    6·2 answers
  • Multiply 8x(3/4y+4) using distributive property
    6·1 answer
  • A 6-pack of felt-tip pens costs $2.16. What is the unit price?<br>​
    13·2 answers
  • Put this fro greaest to least 0.35,4/9,42%,3/8
    7·1 answer
  • Triangle
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!