1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna007 [38]
2 years ago
12

A cookie recipe calls for 3 cups of flour to

Mathematics
2 answers:
ASHA 777 [7]2 years ago
7 0

Answer:

\frac{72 }{24}  = 3 \\ 3 \times 3 = 9 \: cups \: of \: flours

wel2 years ago
4 0
You need 9 cups of flour
You might be interested in
tom paid $16 for 6 audio cassettes. Which proportion can be used to find the amount of money (m) he would pay for 9 audio casset
tigry1 [53]

Answer:

Step-by-step explanation:

From the question, Tom paid $16 for 6 audio cassettes and we are told to find the proportion to get the amount of money (m) he would pay for 9 audio cassettes. To get this, we have to know the amount of the cost of 1 audio cassette. Since Tom paid $16 for 6 audio cassettes, 1 audio cassette will cost:

= $16/6

= $2.67

1 audio cassette will cost $2.67

The amount of money spent will depend on the number of audio cassettes. Therefore,

m = $2.67 × n

m = $2.67n

where n = number of audio cassette

The amount of money he'll pay for 9 cassette will be:

m = $2.67n

m = $2.67 × 9

m = $24.03

7 0
2 years ago
It's due in a few minutes, ill pay $5 on cashapp, and give you brainliest if your answer is right. just drop ur cash app.. helpp
Alisiya [41]

Answer:nunya

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
How many miles did a plane travel if it flew <br> 455 mph in three hours
pashok25 [27]

Answer:

1,365 miles

Step-by-step explanation:

455 mph times 3 hours equals to 1,365.

8 0
2 years ago
Which of the values in the set {3, 4, 5, 6} is a solution to the equation 4x + 2 = 22? (4 points)
hichkok12 [17]
The answer is gonna be 5
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
You have $40.50 to spend for a pair of jeans. The sales tax is 6%. What is the most the jeans can cost?
padilas [110]

Answer:

$42.93

Step-by-step explanation:

Because you multiply the cost by the percentage

7 0
3 years ago
Other questions:
  • PLZZ help ZOOM IN THE SEE IT CLEAR easy math problem
    11·1 answer
  • Find Au B if A ={ 4,7,10,13,17} and B={3,5,7,9}.
    8·2 answers
  • Which of these is most likely a pair of independent variables? A. how fast you write and how fast you finish your assignment
    8·2 answers
  • A restaurant used 15 pounds of ground beef to make hamburgers for the day. How many burgers did they make if each burger is 6 ou
    13·2 answers
  • Need to know the answer to the problem
    5·1 answer
  • Please help?! No explanation needed. Just help asap!
    12·1 answer
  • Josh bought 3 bags of potting soil and 10 bags of mulch from Home Depot.
    9·1 answer
  • What is the area of this figure?
    6·1 answer
  • Reuben learned in art class that a mosaic is made by arranging small pieces of colored material such as glass or tile to create
    11·1 answer
  • What is the slope of this line?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!