1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
qwelly [4]
3 years ago
12

Whoever answers correctly gets 45 points

Mathematics
1 answer:
dimulka [17.4K]3 years ago
5 0

m<1=23

m<2=90

m<3=67

m<4=113

m<5=67

the square means it is 90° so 2 is 90°.

all of the angles combined equals 360 so.

360-67-90= 203

since there is a straight line splitting down the middle. m<4=180-67=113

so m<4=113

now you would go 360-67-113-90=90 so

m<1 + m<3 =90

180-90-67=23.

m<1=23

360-67-23-90-113=67

m<3=67

You might be interested in
Find the length of XY bisector
Rzqust [24]

Answer:

We'd need to know the coordinates of the line segment.

4 0
3 years ago
Plssss answer! Your team is renting a photo booth for the 8th grade dance, but you have to buy the photo paper and other supplie
Rama09 [41]

Answer:

$215.25

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
For a field trip, the school bought 47 sandwiches for $4.60 each and 39 bags of chips for $1.25 each. How much did the school sp
NNADVOKAT [17]

Answer:  \$264.95

Step-by-step explanation:

You know that 1 sandwich costs $4.60 and the school bought 47 sandwiches.

Therefore, in order to calculate the total cost of 47 sandwiches, you need  to multiply this number of sandwiches bought by the schoole, by the cost of 1 sandwich. Then:

sandwiches=(47)(\$4.60)\\\\sandwiches=\$216.2

You know that 1 bag of chip costs $1.25 and the school bought  39 bags of chips.

So, in order to calculate the total cost of  39 bags of chips, you must  multiply the total number of them bought by the school, by the cost of 1 bag of chips.

Then:

bag\ of\ chips=(39)(\$1.25)\\\\bag\ of\ chips=\$48.75

Therefore, the total amount school spent was:

Total\ spent=\$216.2+\$48.75\\\\Total\ spent=\$264.95

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A marketing company surveys 100 males and 100 females between the ages of 55 and 70 to determine how many times they text each d
KiRa [710]

Answer:

Answer: I believe that A is the correct answer.

On average, females text more than males.

Step-by-step explanation:

3 0
4 years ago
You cut off half of a strip of paper.Then you cut off half of the piece that is left.Then you cut off half of the remaining piec
7nadin3 [17]

It goes like this 1/2, 1/4, 1/8. But if your asking about what fraction didn’t get affected than that just zero because the original peace was cut in half.

If that’s not what you mean can you please elaborate to me!

7 0
3 years ago
Other questions:
  • write a division problem involving the the division of a decimal by a whole number with an estimated quotient of 7. Plz help!!!
    12·1 answer
  • Which of the following give an equation of a line that passes through the point (6/5,-19,5) and is parallel to the line that pas
    9·1 answer
  • Which addition equation matches the number line
    14·2 answers
  • 5, 8, 4<br> LCM: ??????????
    5·2 answers
  • The energy saving from recycling one glass bottle will power the oven Adam uses to cook the turkey for 7.5 minutes.
    8·1 answer
  • What is cos(37pi)?<br> A. 1<br> B. 0<br> C. -1<br> D. -2
    6·1 answer
  • I don't understand this question but the company I choose was PepsiCo. The shares price is $146.02​
    8·1 answer
  • Round each number to the nearest ten and estimate the sum.
    10·1 answer
  • Find the unit rate for this situation. Please DO NOT use any extra spaces or
    15·1 answer
  • (x + 2)*(x^2 -2*x+4) - (x^3 -12)
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!