1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
masha68 [24]
3 years ago
12

Fellow 9. What is the distance between (-3, 4) and (5, 1)?

Mathematics
1 answer:
zhannawk [14.2K]3 years ago
7 0

Answer: The exact distance is \sqrt{73} units

The approximate distance is roughly 8.5440037 units

===========================================================

Explanation:

Use the distance formula

(x_1,y_1) = (-3,4)\\\\(x_2,y_2) = (5,1)\\\\d = \sqrt{(x_1 - x_2)^2 + (y_1 - y_2)^2}\\\\d = \sqrt{(-3-5)^2 + (4-1)^2}\\\\d = \sqrt{(-8)^2 + (3)^2}\\\\d = \sqrt{64 + 9}\\\\d = \sqrt{73}\\\\d \approx 8.5440037\\\\

As an alternative, you can use the pythagorean theorem.

You might be interested in
There are several characteristics of a parallelogram that can prove a quadrilateral is a parallelogram. Which characteristic wou
kirill [66]
The answer would be b
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP! Find the missing length. The triangles are similar.
jeka57 [31]

Answer:

The missing length would be 24.

First, you find the ratio of 55 to 33.

This gets you approximately 1.66666667

Multiply 36 by 1.66666667. This will get you 60.

60 - 36 = 24

The unknown value is 24.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find x, if 36, x, x, 16 are in proportion.<br><br>please tell fast​
Semenov [28]

Step-by-step explanation:

36 : x :: x : 16

16 x 36 = x2

576 = x2

Taking square root on both sides

24 = x

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
2. What unit of measure would you use for the volume of water in a bathtub?
JulsSmile [24]

2. You would use liters for a bathtub.

3.You would use milliliters for a medicine capsule.


7 0
3 years ago
(5 x 10^4) (9.46 x 10^12) in scientific notation
Alina [70]

Answer:

5

2.2704*10 hope it helps

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 1. Ruben bought 3 bananas and 4 apples for $23. Lucia bought 4 bananas and 2 apples for $14. How much did the apples and the ban
    13·1 answer
  • 91. jerry bought some pears at the store. he paid $4.59 for 5.4 pounds of pears. what is the unit price of the pears? homework h
    13·1 answer
  • Please help me for 40p and brainliest for 5 please
    8·2 answers
  • I
    14·2 answers
  • What is the answer to this?​
    8·1 answer
  • The value of x that satisfies the equation 4/3=x+10/15
    9·1 answer
  • in 20 minutes, I ate 1 1/2 sub sandwiches. &lt;br /&gt;&lt;br /&gt;A. what is my rate in sandwiches per hour?&lt;br /&gt;&lt;br
    13·1 answer
  • Rewrite the following problems using exponent rules. Then, solve using logarithms.
    11·1 answer
  • Find each measure measurement indicated. Round your answers to the nearest tenth. Please show work​
    15·2 answers
  • ,??!?!?!??????!??.,??
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!