Answer:
let's work this out backwards
6:00-10 minutes to get home
5:50-3 hours spent volunteering
2:50-30 minutes to get to food bank
2:20
You need to leave for the food bank at the latest 2:20.
Answer:

On the first day, they traveled 30 percents of the total distance. On the second day they traveled one fourth of the total distance. One fourth converted into percentage is 25 percent. Then you add 30 plus 25 because that is the to a
total distance that Murphy's family traveled for 2 days. It will be 55 percents, and you convert 55 percents into fraction will be 55/100, and you simplify it, will be 11/20.
Answer:
12%
12% of Jill's movies are comedies.
Step-by-step explanation:
24/200 x 100/1= 12%
the cost for each of jelly beans and each pound of trail mix is $2.5 and $1.75
<u>Step-by-step explanation:</u>
Given A store is having a sale on jelly beans and trail mix. For 3 pounds of jelly beans and 2 pounds of trail mix, the total cost is $11. For 5 pounds of jelly beans and 6 pounds of trail mix, the total cost is $23 . We have to find the cost for each pound of trail mix and each pound of jelly beans.
Let the cost of each pound of trail mix is $y.
and the cost of each pound of jelly beans is $x.
According to question,
For 3 pounds of jelly beans and 2 pounds of trail mix, the total cost is $11.
⇒
→ (1)
For 5 pounds of jelly beans and 6 pounds of trail mix, the total cost is $23
⇒
→ (2)
Solving (1) and (2), we get
3(1 equation)-(2 equation)=0
⇒
⇒
hence,
⇒
⇒
Putting
in
we get ;
⇒
⇒ 
⇒ 
⇒ 
Hence, the cost for each of jelly beans and each pound of trail mix is $2.5 and $1.75 .