<span>B) Observe several cases of people ordering food of varying spice-levels and number of soft drinks ordered. thats what i think though.</span>
Answer:
36
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
Price of one box = 16.40 ÷ 4 = 4.1
Price of 10 boxes = 4.1 × 10 = 41
To find the median, find the middle number. Since there are 10 numbers, find the 5th one and the 6th one and find their average.
The two numbers are both 9, so its safe to say that the median is 9.
to find the median of the first and quartile, you have to place a line where the median should be and find the median of that. Q1 and Q2 will be 5 and 11 (respectively).
Its easy to see that all the lines start at the lowest point given and end at the largest point given, so match Q1, the median, and Q3
The only line that has lines at the Q1, median, and Q3 we figured out is answer C, so therefore it is the answer.
Answer: 1436 units cubed (3.14) or 1437 units cubed (π)
Step-by-step explanation:
answer depends on if you substitute in 3.14 for π or not