1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ainat [17]
2 years ago
11

In your own words, write the steps used for constructing tangent lines to a circle from a point outside the circle with only a c

ompass and straightedge.
Mathematics
1 answer:
pishuonlain [190]2 years ago
6 0
Paraphrase the following steps:

•Draw a line connecting the point to the center of the circle
•Construct the perpendicular bisector of that line
•Place the compass on the midpoint, adjust its length to reach the end point, and draw an arc across the circle
•Where the arc crosses the circle will be the tangent points.
You might be interested in
55 is 40% of what number
SCORPION-xisa [38]
You simply put 40 over a hundred and 55 over n (which is the number were trying to find)  so you do cross multiplication. 55 times a hundred and after you get the answer. You divide it by 40 and should get 137.5.
3 0
2 years ago
Simplify: 2log2(8x)
dem82 [27]
Answer is 0.124. I have to right more characters
3 0
3 years ago
I have finished the table but stuck in the question after...
lisov135 [29]

Answer:

7/48

Step-by-step explanation:

there are 48 in total

there are 7 white females

7/48

4 0
3 years ago
A 3-pound bag of bananas costs $2.88. What is the price per ounce?
Alborosie

Answer: 6 cents

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 ounces

3 pounds = 48 ounces

2.88 ÷ 48 = 0.06

0.06 = 6 cents.

One ounce of bananas cost 6 cents.

Hope this helps!

4 0
3 years ago
I need help please.
forsale [732]
Its letter D
7(19)-21 (x=19)
133-21=112 (RZ)
112+112=224 (RT)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Show 65% as a decimal and a fraction. Show your work
    9·1 answer
  • How to prove this sum , the short answer type question ?
    6·1 answer
  • Y= 2x<br> x+y=12<br> What is this answer?
    7·1 answer
  • Megan makes $480 a week and her boss wanted to give her
    11·1 answer
  • PLEASE HELP IVE BEEN TRYING TO FIGURE THIS OUT FOR 30 MINUTES AND I STILL CANT GET IT BLKADJFD
    5·2 answers
  • What is equivalent to 2(1-x)+3x
    5·1 answer
  • Using the expression 4y + 18, identify the following:
    15·2 answers
  • I need help with 4th grade math please show the problem and strategies thank you so much​
    14·1 answer
  • 79. Estimate the price (to the nearest dollar) of a table
    10·1 answer
  • The graph of f(x) is shown below. Estimate and list the value of x where f(x) has a horizontal tangent.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!