You go the grocery store and buy 7 bags of gummy bears and 3 chocolate bars. Your total was $22. Next time you go, you buy 3 bag
s of gummy bears and 1 chocolate bar for a total of $8. What is the cost of each bag of gummy bears?
1 answer:
Answer:
D. $24.75
Step-by-step explanation:
You might be interested in
Answer:
12.5%
Step-by-step explanation:
2.56-2.24 =0.32
By using the rule of three we can find the answer.
we have that 2.56 = 100% so we have to find what percentage 0.32 represents
(0.32*100)/2.56 = 12.5
Graph A shows a positive linear association between x and y.
Maya has 14 stickers her friend is going to give her somemore for her birthday 14+A
Answer:
=−6
Step-by-step explanation:
:
No.
Half of 48 would be 24, not 21
<3