1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
EleoNora [17]
3 years ago
15

You go the grocery store and buy 7 bags of gummy bears and 3 chocolate bars. Your total was $22. Next time you go, you buy 3 bag

s of gummy bears and 1 chocolate bar for a total of $8. What is the cost of each bag of gummy bears?
Mathematics
1 answer:
fomenos3 years ago
5 0

Answer:

D. $24.75

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the measure of angle C
KiRa [710]
65 degrees
90-25 = 65
5 0
3 years ago
Megan and Lily each pay $750 a month for the apartment they share. Kevin lives by himself and pays 1.8 times as much rent a mont
marysya [2.9K]

Answer:

Im not good at math

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
G(x) = 4x + 2
mojhsa [17]

Answer:

4x \times 2x + 4x \times 5 + 2 \times 2x + 2 \times 5 = 8x {}^{2} + 24x + 10

6 0
3 years ago
Sara can type 90 words in 4 minutes.About how many words would you expect her to type in 10 minutes?
Alexus [3.1K]
90 words in 4 minutes is the same as 45 words in 2 minutes because you divide both sides by 2.  2 goes into 10, 5 times, so 45x5=225.
You can expect her to type 225 words in 10 minutes.
3 0
3 years ago
Someone Please help me
madreJ [45]

Hello There!

Area = ½( 8 * 6) = 24

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • F(x) = square root of x+9 ; g(x) = 8x - 13<br> Find f(g(x))
    15·1 answer
  • 6 erasers cost $6.60. Which equation would help determine the cost of 3 erasers?
    8·2 answers
  • Please Help<br> Given the function f(x)=x^2+2x+1, find:<br> f(2b)
    14·1 answer
  • I NEED HELP ASAP! What is 3/7 of 35??
    11·2 answers
  • Cyndi has 20 square tiles to make rectangles. She uses all 20 tiles in each rectangle. How many different shaped rectangles can
    11·1 answer
  • At a carnival luke bought 33 tickets . if he used 3 tickets trying to win the ring toss game,what is the ratio of tickets he has
    10·2 answers
  • What is relationship between the circumference and the diameter
    11·2 answers
  • Answer the question provided in the picture below. (Write a paragraph) 70 points and a brainiest.
    11·1 answer
  • Keith bought a video game for $660. Amy only spent 1/3 of the cost on hers. How much did Amy spend on her video game system?
    15·1 answer
  • What is 1/3 divided by 5?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!